ENUA

  Wszystkie artykuły

Kto chętniej zdaje prawo jazdy — mężczyźni czy kobiety?

  04 Czerwca 2022

Egzamin na prawo jazdy jest dla wielu ludzi nie lada wyzwaniem i bardzo stresującym wydarzeniem. Zaliczenie teorii i praktyki za jednym zamachem to sztuka, która udaje się nielicznym. Ten stan rzeczy najlepiej obrazują dane statystyczne. Za pierwszym razem egzamin teoretyczny zdaje niewiele ponad połowa kursantów, natomiast część praktyczną zaledwie 30-35%. Mimo to chętnych do zdobycia uprawnień na prowadzenie samochodu nie brakuje — zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, które coraz chętniej i pewniej wsiadają za kółko.  

Kto chętniej zdaje prawo jazdy — mężczyźni czy kobiety?

Jak panie wypadają na egzaminach?

Jeszcze na początku lat dwutysięcznych widok kobiety za kierownicą był znacznie rzadszy niż dziś, a wokół umiejętności przedstawicielek płci pięknej krążyło wśród męskiej części kierowców wiele niewybrednych dowcipów. Współcześnie jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Obecnie panie podchodzą do egzaminów na prawo jazdy równie chętnie co mężczyźni (statystyki są mniej więcej wyrównane) i stanowią prawie około 42% wszystkich uprawnionych do prowadzenia samochodu obywateli.     Chętnych do tego wyrobienia dokumentu przybywa jednak z roku na rok i jeżeli ten trend się utrzyma, już wkrótce płeć piękna może stanowić połowę kierowców w Polsce. Jeśli chodzi o zdawalność egzaminów na prawo jazdy, dane pokazują, że kobietom znacznie łatwiej przychodzi zaliczenie części teoretycznej. Praktyka, mimo że idzie im statystycznie gorzej niż mężczyznom, nie oznacza jeszcze, że panie nie radzą sobie za kółkiem wystarczająco dobrze. Świadczyć mogą o tym, chociażby imponujące policyjne statystyki dotyczące wypadków drogowych.  

Kobiety jeżdżą wolniej, spokojniej i bezpieczniej!

Jak się okazuje, kobiety powodują zaledwie jedną piątą wszystkich kraks, a śmiertelność w ich wyniku jest bardzo znikoma (mniej niż 5%). Rozważna, bezpieczna i nieco zachowawcza jazda, która cechuje wiele kobiet, to niestety częsty powód frustracji wśród nerwowych kierowców, stąd być może tyle negatywnych stereotypów dotyczących ich umiejętności. Może to być także powód częstszego oblewania części praktycznej egzaminu, gdzie niejednokrotnie wymaga się od kursanta zdecydowania.  

Sprawdź również:
Co urzeka nas w Tesli?
  Mimo to panie nie rezygnują z chęci posiadania prawa jazdy i już bez kompleksów cechujących wcześniejsze pokolenia wsiadają do samochodów. Warto dodać, że od wielu lat liczba wszystkich wypadków drogowych w Polsce systematycznie spada, tak samo, jak śmiertelność w ich wyniku. Czy to zasługa większej liczby pań za kierownicami samochodów? Nie wiadomo — można się tylko tego domyślać. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu samochodowego!

Kto chętniej zdaje prawo jazdy — mężczyźni czy kobiety?
Kto chętniej zdaje prawo jazdy — mężczyźni czy kobiety?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.