Marka samochodów najczęściej wybierana przez kierowców

Marka samochodu wybierana przez kierowców

Na światowym rynku samochodów od lat utrzymują się te same modele aut. Coraz większą popularnością zaczął cieszyć się SUV, oraz samochody elektryczne i małe, miejskie modele. Jak myślisz jakie auta są dzisiaj najczęściej preferowane wśród kierowców?

Modele aut cieszące się największą popularnością wśród kierowców

W samej Europie najbardziej dominują samochody niemieckich marek, na drugim miejscu znajduje się Francja i Wielka Brytania. Wraz ze zmianami na rynku motoryzacyjnym, zmieniły się preferencje konsumentów. Od 10 lat nastąpił spadek sprzedaży diesli, które kiedyś były bardzo popularne. Dlaczego zaobserwowano takie zjawisko? Ponieważ coraz więcej miast europejskich nakłada ograniczenia odnośnie emisji spalin. Z tego względu nie każdy pojazd nadaje się do jazdy po ulicach danego miasta. Wraz z wprowadzonymi zmianami, kierowcy zaczęli stawiać na przyjazne środowisku samochody osobowe, szczególnie na małe, miejskie autka. Do takich samochodów możemy zaliczyć: Renault Clio, VW Polo czy Forda Fiestę. Jeżeli chodzi o większe, popularne modele to wyróżniamy: VW Golfa, Skodę Octavię i Dacię Sandero. Również zaczęła wzrastać sprzedaż samochodów elektrycznych, szczególnie w krajach skandynawskich i na zachodzie Europy. Takie pojazdy emitują o wiele mniej zanieczyszczeń.

W ciągu ostatnich 20 lat coraz większą popularnością cieszą się samochody marki BMW. Wysoką pozycję zajmują także Audi, Mercedes Benz oraz Volkswagen. W roku 2020 to właśnie ta marka została okrzyknięta najbardziej popularną. Na drugim miejscu znalazł się Renault. Następnie w rankingu usytuował się Mercedes Benz oraz BMW, a wraz z nimi Peugeot. Tendencję spadkową zaobserwowano u marek francuskich, takich jak Fiat, Opel czy Ford. Ogromną dynamiką rozwoju zdecydowanie może pochwalić się Tesla. Ten samochód jest najpopularniejszym w pełni elektrycznym autem sprzedawanym w Europie.

Czy stereotyp kobiety za kierownicą jest trafny?

Samochody najczęściej wybierane przez polskich kierowców

W Polsce najczęściej rejestrowanymi pojazdami były samochody marek: Toyota, Škoda, Volkswagen, BMW, Dacia, Kia, Audi, Ford, Hyundai i Mercedes-Benz. Wśród młodych kierowców królują samochody sportowe, głównie BMW, a u kobiet małe, miejskie Fiaty, których liczba na polskich drogach coraz bardziej wzrasta. Dzisiaj więcej osób decyduje się na zakup używanych pojazdów. Auta najczęściej sprowadzane są z Niemiec, Francji, Holandii i ze Stanów Zjednoczonych. Wśród najbardziej popularnych, używanych marek to: Volkswagen, Opel, Ford, Audi i Renault.