PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z zagranicy?

  10 Kwietnia 2019

Jak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Jak przygotować się do kupna używanego samochodu?

Zakup dobrego auta z drugiej ręki to duże wyzwanie. Na rynku nie brakuje tzw. pułapek zastawionych przez nieuczciwych sprzedawców. Najczęstszymi z nich są: cofnięte liczniki oraz zatajenie informacji o naprawach blacharskich. Auta importowane do Polski z zagranicy zazwyczaj mają bogatą historię, przed zakupem takiego samochodu trzeba dokładnie sprawdzić jego historię napraw i przeglądów. Do tego wystarczy znać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Za pomocą strony HistoriaPojazdu.gov.pl możemy sprawdzić historię pojazdu z zagranicy, nawet jeżeli nie jest on jeszcze zarejestrowany w Polsce.

Jak nie dać się oszukać?

Często podczas kupowania samochodu z zagranicy, można natknąć się na sytuację, gdzie sprzedający spreparuje dokumenty, czy historia napraw samochodu jest niekompletna. Sytuacja, gdy do sprowadzonego samochodu dołączony jest komplet prawdziwych i dających się łatwo zweryfikować dokumentów, jest niezwykle rzadka. Przede wszystkim zawsze należy sprawdzić na własną rękę, czy to, co opowiada sprzedawca jest zmyślone, czy chociaż w części prawdziwe. W wielu krajach Unii Europejskiej dostęp do baz danych jest niezwykle proste i dobrze zorganizowany. Mając dostęp do bazy, można dowiedzieć się takich rzeczy jak: przebieg danego samochód, czy historię ubezpieczeniową. Jednak korzystanie z tych baz nie zawsze jest darmowe. Można się spotkać z bazą, gdzie za takie informacje trzeba zapłacić niewielką opłatę. Obecnie można sprawdzić auta pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady.

Bądź przezorny i ostrożny

Kolejnym sposobem na nieuczciwych sprzedawców jest dokładne obejrzenie samochodu i dokumentacji. Często może się zdarzyć tak, że przez roztargnienie sprzedawca przeoczy, jakiś dokument, który będzie dowodem na liczne usterki lub nieprawidłowy przebieg w samochodzie. Należy też pamiętać, że jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności tego, co mówi sprzedawca, można łatwo to sprawdzić, poprzez weryfikację danych pojazdu. W tym celu można udać się na dowolny komisariat policji, gdzie funkcjonariusz policji sprawdzi, czy auto nie figuruje na liście pojazdów skradzionych oraz, czy nie posiada tzw. przebitych numerów VIN. Warto także dokonać analizy historii za pomocą centralnej bazy danych CEPiK. Ponadto numer VIN zweryfikować można również samodzielnie w Europejskim Rejestrze Pojazdów.

Jak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.