Rekordowo długi czas oczekiwania na nowy samochód — ile poczekamy na wymarzony model

Samochód

W salonach stacjonarnie lub na stronach internetowych można od ręki kupić samochód gotówką czy na raty. Sprawa się jednak komplikuje, kiedy komuś marzy się nowszy model jeszcze niedostępny w regularnej sprzedaży. Czas oczekiwania może się wydłużać z różnych powodów, a cena ulec zmianie się kilkakrotnie. Wyczekiwanie na wymarzony model może wystawić na próbę cierpliwość klientów.

Nie tak szybko

Czas oczekiwania na nowy model może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Podawane minimum to okres około pół roku, a średnio to nawet 18 miesięcy. W przypadku niektórych modeli dealerzy samochodowi nie są w stanie określić przybliżonego czasu oczekiwania, ponieważ producenci, jak i dostawcy nie podają konkretnych dat. Na czas oczekiwania składa się proces produkcji, zapewnienie części samochodowych, testy, przeglądy stanu technicznego. Co więcej, należy doliczyć rejestrację, leasing oraz transport. Wystarczy, że jeden z tych procesów będzie opóźniony, a przesunie to terminy wszystkich pozostałych etapów.

Samochód

Pierwszeństwo, ale nie przejazdu

Dostępność modeli samochodów na rynku zależy także w dużej mierze od ich funkcji, wyposażenia i wersji. Te auta, które zawierają tylko podstawowe wyposażenie lub są zbliżone do minimum, mają szybszy czas realizacji, bo wymagają mniejszego nakładu pracy podczas produkcji. Im bardziej skomplikowane dodatki i funkcje, tym trzeba się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania. Ponadto pierwszeństwo mają samochody elektryczne, które w ostatnim czasie są niezwykle modne. Coraz częściej spotyka się je na ulicach, a na parkingach powstaje coraz więcej stacji ładujących. Przyczyną jest promowanie ekologii i elektromobilności. Co więcej, konsumenci mogą skorzystać ze specjalnych zniżek, decydując się na elektrykę lub hybrydę.

Duży samochód rodzinny — jak wybrać?

Próg zwalniający

Dodatkowe funkcje, które wzbogacają model samochodu, ale zmniejszają objętość portfela, spowalniają proces produkcji, przez co wydłuża się czas oczekiwania na wymarzony samochód. Udogodnienia takie jak automatyczna skrzynia biegów, czujniki parkowania, nawigacja czy dodatkowe ekrany dotykowe hamują linię produkcyjną. Każda nadprogramowa funkcja to dłuższy termin oddania gotowego modelu. Warto wiedzieć, że niektóre modele jak np. Porsche Cayenne nie posiadają wersji podstawowych, i dlatego ich czas oczekiwania jest zazwyczaj dłuższy od pozostałych marek i modeli.

Innym powodem, dlaczego klienci są zmuszeni czekać dłużej na swój wymarzony model to obecna sytuacja pandemiczna oraz polityczna. Produkcje zostały wstrzymane przez brak części, zachorowania pracowników, ale też niepewną sprzedaż. Pomimo że wiele zakładów produkcyjnych wróciło do normalnego trybu pracy, opóźnienia spowodowane nieprzewidzianymi kryzysami dają o sobie znać. Każda kolejna taka katastrofa wydłuża proces produkcji samochodu, a cierpią na tym nie tylko dealerzy, ale także konsumenci.

Nasz Auto Serwis Wadowicka zapewnia usługi wysokiej jakości, które doskonale sprawdzą się w każdym modelu. Zapytaj o ofertę Twojego Mechanika już dziś! Serdecznie zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony internetowej!