Wszystko o kontrolkach w samochodzie

Kontrolki

Zapalające się na desce rozdzielczej kontrolki mają za zadanie poinformować kierowcę, że coś się dzieje z samochodem. Nie zawsze są to złe rzeczy, ale często mogą sygnalizować jakieś nieprawidłowości, dlatego bardzo ważne jest, aby je znać i zwracać na nie uwagę.

Zielone kontrolki — informacyjne

Zadaniem takich ikonek jest poinformowanie kierowcy o uruchomieniu jakiejś funkcji lub trybu np. włączeniu kierunkowskazu, lub świateł mijania. Zapalenie się kontrolek tego koloru nie wymaga podjęcia żadnych działań. Zielone światło informuje także o:

● włączonym tempomacie,
● jeździe w trybie ekonomicznym,
● systemie wspomagania parkowania,
● asystencie pokonywania wzniesień,
● sprawnym działaniu systemu poduszek powietrznych.

Wyjątkiem jest informacja o włączonych światłach drogowych, która objawia się niebieską ikonką.

Kontrolki

Żółte kontrolki — informacyjno-ostrzegawcze

Sygnalizują one wystąpienie problemu. Możliwa jest dalsza jazda, ale ważne jest, aby jak najszybciej zidentyfikować usterkę i zadziałać. Zignorowanie takiej ikonki może prowadzić do poważniejszych awarii. Jednak nie działają one tylko ostrzegawczo, mogą także informować o włączeniu świateł przeciwmgielnych czy ogrzewania tylnej szyby. Żółty kolor ostrzega nas o:

● awarii silnika (check engine) – zapala się gdy samochód pracuje na paliwie niskiej jakości, w przypadku zabrudzenia lub zamarznięcia filtra paliwa, lub w przypadku awarii układu wtryskowego. Po pojawieniu się tej kontrolki silnik działa w trybie awaryjnym, a więc pracuje ze zmniejszoną mocą. W takim przypadku trzeba jak najszybciej udać się do serwisu.
● awarii świec żarowych (żółta spirala) – oznacza, że czas na wymianę świec żarowych
● awarii systemu ABS — oznacza możliwość zablokowania się kół w trakcie hamowania
● awarii układu stabilizacji toru (ESP) – oznacza brak “wspomagania” bezpiecznej jazdy
● wysokim stopniu zużycia klocków hamulcowych — oznacza konieczność ich wymiany, ponieważ zmniejszają skuteczność hamowania
● utracie ciśnienia w oponie — warto wtedy sprawdzić stan ogumienia,
● oblodzonej nawierzchni — łatwo wtedy wpaść w poślizg, a więc trzeba jechać ostrożniej,
● rezerwie paliwa,
● źle zamkniętym wlewie paliwa,
● zepsutej żarówce,
● wyłączonej poduszce,
● uszkodzeniu skrzyni biegów.

Słynne auta, które przeszły do historii

Czerwone kontrolki — ostrzegawcze

Tego rodzaju ikonek nie należy bagatelizować. Sygnalizują, że w samochodzie pojawiła się awaria i nie powinno się kontynuować jazdy. W takiej sytuacji należy się zatrzymać i wezwać pomoc. Czerwone kontrolki sygnalizują:

● konieczność uzupełnienia płynu hamulcowego lub awarię układu hamulcowego (symbol tarczy ze szczękami i wykrzyknikiem w środku) – odpowiada on za hamulec ręczny, jednak po jego spuszczeniu znika. Gdy pojawi się w trakcie jazdy lub w ogóle nie zgaśnie, sygnalizuje awarię.
● zbyt niski poziom oleju lub jego nadmierne zużycie (symbol olejarki) – należy od razu wyłączyć silnik, uzupełnić olej i oddać auto do mechanika, w celu znalezienia przyczyny wycieku lub nadmiernego zużycia, tak aby nie doszło do uszkodzenia silnika.
● nieprawidłowo działające ładowanie akumulatora (symbol akumulatora) – zazwyczaj jest to ostrzeżenie o ślizgającym się pasku klinowym lub zużytym napinaczu.
● zbyt wysoką temperaturę płynu chłodniczego lub jego brak (symbol termometru) – należy zatrzymać się, wyłączyć silnik, dolać płynu i udać się do mechanika w celu sprawdzenia szczelności chłodnicy.
● problem ze wspomaganiem kierownicy (symbol koła kierownicy) – niezwłocznie należy przerwać jazdę i oddać auto do serwisu.
● niesprawność układu poduszek powietrznych (symbol pasażera z zapiętymi pasami i kółkiem) – oznacza, że podczas wypadku, poduszka nie zadziała.

Kontrolek pojawiających się na desce rozdzielczej jest bardzo dużo. Ich znajomość jest ważna, ponieważ wiemy, jak mamy postąpić w razie ich pokazania się, dzięki czemu nie wyrządzimy krzywdy sobie i innym.