ENUA

  Wszystkie artykuły

Słynne auta, które przeszły do historii

  22 Lipca 2022

W historii światowej motoryzacji pojawiło się wiele samochodów, które zrobiły furorę na rynku i zrewolucjonizowały go. W poniższym artykule przedstawiono najciekawsze z nich.

Słynne auta, które przeszły do historii

Citroen DS

Samochód osobowy klasy wyższej — średniej. Produkowany we Francji w latach 1955 - 1975. Charakteryzował się smukłymi, opływowymi liniami nadwozia, odróżniającymi się od tradycyjnego pudełkowatego kształtu. Dzięki swojemu aerodynamicznemu nadwoziu był szybszy od konkurentów. Wyróżniał się wysokim poziomem komfortu i elegancji. Nazwa modelu nie była również przypadkowa. Litery “DS” wymawia się po francusku “déesse”, co oznacza “boginię”.

FSO Warszawa

Polski samochód osobowy produkowany w latach 1951 - 1973 przez Fabrykę Samochodów Osobowych (FSO) w Warszawie. Wzorowany był na konstrukcji radzieckiego samochodu M20 Pobieda. Był to pierwszy pojazd osobowy produkowany seryjnie w Polsce po II wojnie światowej.

Polski Fiat 125p

Samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1967 - 1991 przez FSO na podstawie licencji włoskiej firmy FIAT. W 1983 roku, po wygaśnięciu licencji, nazwę zmieniono na FSO 125p. Potocznie nazwano go “Dużym Fiatem”. Był połączeniem włoskich modeli: Fiat 125p i 1300/1500.

FSO Syrena

Polskie samochody osobowe i dostawcze produkowane przez FSO w latach 1957 - 1972. Od 1972 do 1983 roku przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Łącznie wyprodukowano 521 311 egzemplarzy.

FSO Polonez

Samochód osobowy produkowany od maja 1978 do kwietnia 2002 roku przez FSO. Był następcą Polskiego Fiata 125p. Samochód odziedziczył po poprzedniku większość rozwiązań technicznych, takich jak: układ hamulcowy oraz zawieszenie. Czymś, co go wyróżniało, było 5- drzwiowe nadwozie typu hatchback.

Volkswagen Typ 1

Kompaktowy samochód osobowy, potocznie nazywany “Volkswagen Garbus”. Produkowany był w latach 1938 - 2003. Wyprodukowano ponad 21 milionów egzemplarzy. Był to najdłużej i najliczniej produkowany model auta w historii motoryzacji.

Jaguar E- type

Sportowy samochód produkowany w latach 1961 - 1975. Zajął pierwsze miejsce w rankingu The Daily Telegraph spośród stu najpiękniejszych samochodów wszech czasów.

Bugatti Royale

Limuzyna produkowana w latach 1929 - 1933. Pojawiło się zaledwie 6 egzemplarzy, z czego 3 zostały sprzedane, a pozostałe 3 pozostawione do użytku dla członków rodziny. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele wyjątkowych modeli. Wybraliśmy tylko najciekawsze z nich, ponieważ o wszystkich ciężko byłoby wspomnieć w jednym artykule.

Słynne auta, które przeszły do historii
Słynne auta, które przeszły do historii

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.