ENUA

  Wszystkie artykuły

Przegląd samochodowy — dlaczego jest tak istotny?

  15 Lipca 2022

Wykonanie przeglądu technicznego raz w roku jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu. Podczas niego, sprawdzany jest stan techniczny pojazdu oraz jego zdolność do uczestnictwa w ruchu. Za jego brak, grożą srogie kary. Więcej o przebiegu przeglądu i wysokości mandatów w artykule.

Przegląd samochodowy — dlaczego jest tak istotny?

Co to jest przegląd samochodowy?

Jest to badanie, mające na celu sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Jest ono w Polsce obowiązkowe i należy wykonywać je co roku na dowolnej stacji diagnostycznej. W przypadku aut z salonu pierwszy przegląd powinno zrobić się po 3 latach od pierwszej rejestracji, następnie po dwóch latach, a później już co rok.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu samochodowego?

  • poziom emisji zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla oraz zadymienia spalin,
  • stan techniczny instalacji elektrycznej,
  • działanie klaksonu,
  • stan oznaczenia tablic rejestracyjnych,
  • numer VIN, przebieg i porównanie zgodności danych z zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym,
  • stan oświetlenia, ogumienia oraz układu kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia,
  • działanie układów i podzespołów, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jazdy.

Ile kosztuje przegląd samochodowy?

W Polsce jest to cena 99 złotych. Wliczona w nią jest opłata na rozwój Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Płatność dokonywana jest przed zrobieniem przeglądu. Jeśli podczas badania zostaną znalezione usterki, po naprawie trzeba będzie przeprowadzić przegląd jeszcze raz. Dla samochodów z instalacją gazową koszt wykonania badania jest droższy o 63 złote. Taksówkarze natomiast zapłacą dodatkowe 42 złote.

Co grozi za brak przeglądu?

Przede wszystkim, przegląd powinien być wykonywany dla bezpieczeństwa swojego, pasażerów i innych uczestników ruchu. Pozwala on na szybkie zlokalizowanie usterek, o których nie mieliśmy pojęcia, a które często pojawiają się w trakcie eksploatacji pojazdu. Dodatkowo szybsze wykrycie, pozwala na naprawę, zanim usterka stanie się poważniejsza, a wizyta u mechanika jeszcze droższa. Warto wspomnieć także o tym, że za jazdę autem nieposiadającym przeglądu, grozi wysoki mandat, bo w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych. Dlatego jest to kolejny powód, dla którego nie warto ryzykować jazdy niesprawdzonym autem. Często także, w przypadku kolizji, ubezpieczyciel może odmówić świadczeń OC i AC lub znacznie je zmniejszyć. Przegląd samochodowy należy wykonywać raz w roku. Kosztuje on niecałe 100 złotych, a dzięki niemu możemy poznać stan techniczny naszego pojazdu i upewnić się, że jazda nim jest bezpieczna i nie grozi nam nic złego. Co więcej, uchronimy się przed bardzo wysokim mandatem.

Przegląd samochodowy — dlaczego jest tak istotny?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.