Jak działa poduszka powietrzna w samochodzie?

Samochód

Poduszka powietrzna to obecnie obok pasów najważniejszy gwarant naszego bezpieczeństwa w razie wypadku. Jej głównym celem jest amortyzacja uderzenia głowy i klatki piersiowej osoby będącej w samochodzie w inne elementy pojazdu podczas zderzenia bocznego lub czołowego. Historia tego wynalazku sięga roku 1973, a jego skuteczność okazała się na tyle wysoka, że od lat stanowi ona standard wyposażenia niemal każdego samochodu.

Działanie poduszki powietrznej

Podczas zderzenia przy dużej prędkości ludzkie ciało nabiera energii kinetycznej, która zwielokrotnia siłę jego uderzenia. Nasz organizm nie jest w stanie wytrzymać tak ogromnych obciążeń, dlatego bez mechanizmów tłumiących tę energię ryzyko śmierci lub niepełnosprawności w konsekwencji wypadku jest o wiele większe. Pierwszą linią obrony są zawsze pasy bezpieczeństwa, które biorą na siebie początkowy impet. Następnie uaktywnia się poduszka powietrzna.

 

Samochód

 

Samochód wyposażony w airbag posiada czujniki rozmieszczone w różnych elementach karoserii, które pod wpływem znaczącej siły uderzenia inicjują aktywację poduszek powietrznych. Sama poduszka ma zaledwie 10 milisekund na otworzenie się oraz 30 milisekund na wypełnienie się gazem. Ciało człowieka uderza w poduszkę, wypychając z niej gaz, który z czasem zaczyna sam ulatniać się przez boczne otwory airbagu. Jest to mechanizm mający na celu zabezpieczenie kierowcy lub pasażera przed uduszeniem się poduszką. Należy pamiętać, że cały system bezpieczeństwa oparty na poduszkach powietrznych może nie zadziałać, jeżeli pasy będą niezapięte. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na to, że ciało pasażera uderzy z pełną prędkością w twardą wypełnioną jeszcze w pełni poduszkę, co może nieść za sobą tragiczne konsekwencje.

Rodzaje poduszek powietrznych w samochodach

Oprócz najbardziej popularnych przednich poduszek powietrznych umieszczonych w kierownicy oraz przednim panelu samochodu, w wielu modelach aut występują także inne rodzaje tego zabezpieczenia. Umieszczone zazwyczaj w oparciach foteli boczne airbagi chronią kierowcę i pasażerów od uderzeń w bok samochodu, a poduszki kolanowe jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie niwelować obrażenia kończyn dolnych.

 

Czym przekonuje do siebie samochód terenowy?

 

W droższych autach popularnym rozwiązaniem stają się także kurtyny powietrzne, które poza zwiększaniem bezpieczeństwa przy uderzeniach bocznych chronią poszkodowanych w przypadku dachowania.

Skuteczność tego rozwiązania oraz wkład, jaki wnosi on w poprawę bezpieczeństwa na drodze, sprawia, że czołowa poduszka powietrzna jest w dzisiejszych czasach standardem, od którego ciężko znaleźć wyjątek, a pozostałe rodzaje airbagów również przestają być luksusem, na który stać nielicznych.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu!