Jak oddać auto do skupu?

Auto do skupu

Co zrobić, jeżeli samochód jest w stanie, w którym nie nadaje się już do bezpiecznej jazdy ze względu na fatalny stan techniczny, a jego naprawa jest zbyt kosztowna lub wręcz niemożliwa? Odpowiedź wydaje się prosta — przeznaczyć na złom. Jednak aby móc zrobić to legalnie, właściciel pojazdu musi spełnić kilka formalnych kryteriów. W przeciwnym wypadku narazi się na przykre konsekwencje.

Jaki skup wybrać?

Trzeba być świadomym tego, że nie każdy punkt złomowania pojazdów działa w pełni legalnie. Wybór takiego miejsca, nawet jeśli korzystniejszy z punktu widzenia finansowego, wiąże się nie tylko ze złamaniem prawa i groźbą konsekwencji karnych, ale także może prowadzić do późniejszych kłopotów administracyjnych.

Aby upewnić się, czy dany skup działa zgodnie z prawem, należy przede wszystkim sprawdzić to miejsce na stronie Urzędu Marszałkowskiego, który wydaje pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności. W legalnym skupie właściciel powinien otrzymać dokumenty potwierdzające sprzedaż i kasację pojazdu oraz unieważnienie tablic rejestracyjnych, a także co również istotne, gotówkę zaraz po oddaniu samochodu.

 

Auto do skupu

 

Jakich formalności musi dopełnić właściciel?

Po stronie właściciela złomowanego pojazdu leży dopełnienie formalności związanych z jego utylizacją. Aby legalnie zezłomować samochód, do skupu należy zabrać pełną dokumentację auta, a więc: dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu, potwierdzenie własności, upoważnienie do złomowania oraz dokument tożsamości.

Następnie właściciel musi wyrejestrować samochód z powodu demontażu w urzędzie, w którym dokonywał jego rejestracji. Tam z kolei będą potrzebne dokumenty takie jak:

• Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
• Karta pojazdu,
• Dowód i tablice rejestracyjne,
• Zaświadczenie o demontażu (otrzymane ze skupu),
• Dokument tożsamości,
• Odpis z KRS (w przypadku samochodów firmowych).

 

Amortyzacja samochodu osobowego – wszystko co powinieneś wiedzieć

 

Po wyrejestrowaniu auta powinno się także pamiętać, by zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi i anulować polisę. W przeciwnym razie może ona zostać automatycznie przedłużona, co zobowiązuje do dalszego opłacania składek, nawet jeżeli samochód fizycznie już nie istnieje.

Warto wspomnieć, że wszystkie te formalności nie zostaną dopełnione w miejscu, którego działalność jest niezgodna z prawem. Dlatego wybór legalnego skupu powinien być priorytetem — zwłaszcza że firmy świadczące tego typu usługi prześcigają się w ofertach, proponując nie tylko atrakcyjne ceny, ale także dodatkowe usługi takie jak np. odbiór samochodów niezdolnych do jazdy.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu samochodowego!