ENUA

  Wszystkie artykuły

Jak oddać auto do skupu?

  15 Czerwca 2022

Co zrobić, jeżeli samochód jest w stanie, w którym nie nadaje się już do bezpiecznej jazdy ze względu na fatalny stan techniczny, a jego naprawa jest zbyt kosztowna lub wręcz niemożliwa? Odpowiedź wydaje się prosta — przeznaczyć na złom. Jednak aby móc zrobić to legalnie, właściciel pojazdu musi spełnić kilka formalnych kryteriów. W przeciwnym wypadku narazi się na przykre konsekwencje.

Jak oddać auto do skupu?

Co zrobić, jeżeli samochód jest w stanie, w którym nie nadaje się już do bezpiecznej jazdy ze względu na fatalny stan techniczny, a jego naprawa jest zbyt kosztowna lub wręcz niemożliwa? Odpowiedź wydaje się prosta — przeznaczyć na złom. Jednak aby móc zrobić to legalnie, właściciel pojazdu musi spełnić kilka formalnych kryteriów. W przeciwnym wypadku narazi się na przykre konsekwencje.

Jaki skup wybrać?

Trzeba być świadomym tego, że nie każdy punkt złomowania pojazdów działa w pełni legalnie. Wybór takiego miejsca, nawet jeśli korzystniejszy z punktu widzenia finansowego, wiąże się nie tylko ze złamaniem prawa i groźbą konsekwencji karnych, ale także może prowadzić do późniejszych kłopotów administracyjnych. Aby upewnić się, czy dany skup działa zgodnie z prawem, należy przede wszystkim sprawdzić to miejsce na stronie Urzędu Marszałkowskiego, który wydaje pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności. W legalnym skupie właściciel powinien otrzymać dokumenty potwierdzające sprzedaż i kasację pojazdu oraz unieważnienie tablic rejestracyjnych, a także co również istotne, gotówkę zaraz po oddaniu samochodu.    

Jakich formalności musi dopełnić właściciel?

Po stronie właściciela złomowanego pojazdu leży dopełnienie formalności związanych z jego utylizacją. Aby legalnie zezłomować samochód, do skupu należy zabrać pełną dokumentację auta, a więc: dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu, potwierdzenie własności, upoważnienie do złomowania oraz dokument tożsamości. Następnie właściciel musi wyrejestrować samochód z powodu demontażu w urzędzie, w którym dokonywał jego rejestracji. Tam z kolei będą potrzebne dokumenty takie jak: • Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, • Karta pojazdu, • Dowód i tablice rejestracyjne, • Zaświadczenie o demontażu (otrzymane ze skupu), • Dokument tożsamości, • Odpis z KRS (w przypadku samochodów firmowych).  

  Po wyrejestrowaniu auta powinno się także pamiętać, by zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi i anulować polisę. W przeciwnym razie może ona zostać automatycznie przedłużona, co zobowiązuje do dalszego opłacania składek, nawet jeżeli samochód fizycznie już nie istnieje. Warto wspomnieć, że wszystkie te formalności nie zostaną dopełnione w miejscu, którego działalność jest niezgodna z prawem. Dlatego wybór legalnego skupu powinien być priorytetem — zwłaszcza że firmy świadczące tego typu usługi prześcigają się w ofertach, proponując nie tylko atrakcyjne ceny, ale także dodatkowe usługi takie jak np. odbiór samochodów niezdolnych do jazdy. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu samochodowego!

Jak oddać auto do skupu?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.