ENUA

  Wszystkie artykuły

Amortyzacja samochodu osobowego - wszystko co powinieneś wiedzieć

  19 Kwietnia 2022

Amortyzatory są jednym z kluczowych elementów samochodu, ponieważ odpowiadają za przechwytywanie i tłumienie drgań. Dzięki temu samochód nadal może zachowywać stabilność na drodze, po której się przemieszcza - również podczas jazdy po nierównościach. Ograniczają one drgania w taki sposób, aby jazda była komfortowa zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. W poniższym artykule znajdziecie więcej informacji na temat amortyzacji samochodu osobowego.

Amortyzacja samochodu osobowego - wszystko co powinieneś wiedzieć

Rodzaje amortyzatorów

Amortyzatory są integralną częścią konstrukcji samochodu i jednym ze składowych elementów jego zawieszenia. Dzielą się na dwa rodzaje - olejowe i gazowo-olejowe. Największą różnicą między nimi jest budowa komory kompensacyjnej. W przypadku amortyzatorów olejowych komora kompensacyjna jest otwarta, a przy amortyzatorach gazowo-olejowych zamknięta.

Jak działa amortyzator?

Amortyzator podczas jazdy samochodu po nierównościach poddawany jest dwóm zachodzącym procesom - ściskaniu i odbijaniu. W przypadku amortyzatora olejowego zanurzony w oleju tłok przepycha ciecz w górę i w dół, przez co jej nadmiar przedostaje się przez zawór do komory zewnętrznej, a następnie wraca. Dzięki takiemu działaniu amortyzatora koła zachowują styczność i przyczepność z podłożem, a drgania są niwelowane poprzez ściskanie i odbijanie amortyzatora.

W jaki sposób zidentyfikować zużyty amortyzator?

Z biegiem czasu konieczna jest wymiana amortyzatora - w przeciwnym razie jazda staje się niebezpieczna, a komfort kierowcy i pasażerów w dużym stopniu się zmniejsza. Ich zużycie można skontrolować na kilka sposobów. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy z amortyzatora nie wycieka olej - w takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Kolejnym objawem zużycia amortyzatorów jest niestabilność samochodu w zakręcie i tak zwane nurkowanie (gdy samochód jest zbyt mocno dociskany do ziemi w czasie hamowania). Dodatkowym sygnałem świadczącym o konieczności wymiany amortyzatorów jest wibrowanie odczuwane na kierownicy i zbyt mocne dobijanie amortyzatora, powodujące odczuwalny dyskomfort.

Wymiana w parach

Ważnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest wymiana amortyzatorów w parze. Jeśli trzeba wymienić prawy amortyzator z przodu, to powinno się również wymienić lewy przedni, aby były one w tym samym stanie. Nierówne zużycie amortyzatorów wpływa na ich nierówną pracę, co może powodować niebezpieczeństwo i dyskomfort u kierowcy i pasażerów samochodu. Zapraszamy do naszego serwisu samochodowego, gdzie będą mogli Państwo skorzystać z fachowej pomocy naszych mechaników!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.