Najczęstsze kłopoty z samochodami (co psuje się najczęściej)

Samochód

Awarie samochodów zwykle następują w najmniej odpowiednim momencie — w miejscu, gdzie często skorzystanie z pomocy jest utrudnione lub w momencie, gdy miesięczny budżet mamy dopięty na ostatni guzik. Czy tego chcemy, czy nie — samochody ulegają uszkodzeniom. Wiedza na temat tego, co jest tego najczęstszą przyczyną, pomoże nam lepiej radzić sobie z problemami technicznymi naszego auta. Przyjrzyjmy się zatem częściom i akcesoriom samochodowym, które są najbardziej podatne na usterki.

Problemy z akumulatorem

Żywotność akumulatora jest niestety dość krótka — po 3-4 latach eksploatacji część trzeba wymienić. Paradoksalnie im nowszy model samochodu, tym częściej właśnie ten element staje się głównym źródłem problemów. Stan akumulatora można kontrolować poprzez obserwację elektroniki w samochodzie. Jeśli układ elektryczny zacznie zawodzić (np. światła będą świecić słabiej niż kiedyś) jest to znak, że nasz akumulator może być już na wyczerpaniu i powinniśmy zastanowić się nad jego wymianą. Nie należy ignorować tego typu sygnałów, ponieważ awaria akumulatora najczęściej bywa jednoznaczna z niemożnością włączenia auta, co np. w długiej trasie będzie oznaczać poważne kłopoty.

 

Samochód

 

Kłopoty z silnikiem

Nadmierna eksploatacja samochodu, rzadka wymiana oleju oraz rozrząd niewymieniany przez zbyt długi czas to czynniki, które mogą spowodować poważne problemy z silnikiem. Brak wymiany oleju potrafi w konsekwencji doprowadzić m.in. do obrócenia się panewek korbowodowych, uszkodzenia turbosprężarki, zatkania się smoka olejowego, a nawet zatarcia silnika. Z kolei zaniedbanie serwisowania rozrządu może całkowicie zniszczyć silnik. Koszty naprawy bądź wymiany uszkodzonego silnika idą w tysiące złotych, więc w tym wypadku profilaktyka powinna być dla nas szczególnym priorytetem.

 

Najpopularniejsze modele samochodów w Polsce

Uszkodzone drążki kierownicze

Uszkodzona końcówka drążka kierowniczego to jedna z najczęstszych awarii w samochodzie. Drążek odpowiedzialny jest za połączenie zwrotnicy zwieszenia z przekładnią kierowniczą, czyli za efektywne prowadzenie przednich kół naszego auta, więc jego uszkodzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa jazdy. Charakterystyczny stukot z okolic komory silnika to wyraźny sygnał, że należy udać się do mechanika. Na szczęście akurat w tym przypadku wymiana zużytej części jest stosunkowo niedroga.

Oczywiście podatnych na awarię części samochodowych można wymienić znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że to, jak często musimy serwisować pojazd, w dużej mierze zależy od naszego sposobu jazdy. Dlatego powstrzymanie się od szarżowania na drodze i bieżące monitorowanie stanu technicznego samochodu jest najlepszym sposobem na uniknięcie niemiłych niespodzianek, które nadwyrężą nasz budżet o wiele bardziej niż cykliczna wymiana zużytych części.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z usług serwisu samochodowego!