ENUA

  Wszystkie artykuły

Najpopularniejsze modele samochodów w Polsce

  09 Maja 2022

Wybór samochodu to poważna decyzja. Trzeba przemyśleć wszelkie kwestie związane marką, modelem, wyposażeniem, bezpieczeństwem czy kwestiami estetycznymi, takimi jak kolor i rodzaj lakieru oraz materiałem tapicerki. Istotne też są kwestie finansowe. Jeżeli chcemy zdecydować się na zakup nowego samochodu prosto z salonu, musimy mieć te kwestie na uwadze. Na jakie auta przy wyborze zwracają uwagę w pierwszej kolejności Polacy?

Najpopularniejsze modele samochodów w Polsce

Samochody Polaków

Rynek samochodowy w Polsce składa się głównie z modeli sprowadzanych z Azji i zachodu Europy. Do najczęściej kupowanych samochodów należą pojazdy japońskiej marki Toyota. To na produkty tej firmy najczęściej decydują się Polacy. Wedle rankingu sporządzonego przez Samar, czyli Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego, do najpopularniejszych samochodów zakupywanych wśród Polaków w 2021 roku należą:

 1. Toyota Corolla – 21 542 szt.
 2. Toyota Yaris – 14 166 szt.
 3. Skoda Octavia – 12 778 szt.
 4. Dacia Duster – 12 178 szt.
 5. Toyota RAV4 – 10 714 szt.
 6. Skoda Fabia – 10 444 szt.
 7. Toyota C-HR – 9 538 szt.
 8. Hyundai Tucson – 9 426 szt.
 9. Kia Sportage – 7 646 szt.
 10. Hyundai i30 – 7 607 szt.

Bezapelacyjnym zwycięzcą tego roku był koncern Toyoty. Popularnością cieszyły się także pojazdy czeskiej Skody i południowokoreańskiego producenta Hyundai. Duże zainteresowanie wzbudziła także Dacia i Kia.

Samochody używane - na jakie decydują się Polacy?

W przypadku samochodów prosto z salonu, polscy konsumenci stawiają na produkty marki Toyota. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku aut używanych. Układ sił znacząco się zmienił. Na rok 2021. najczęściej kupowanymi samochodami używanymi przez Polaków, były:

 • Opel Astra
 • Ford Focus
 • Opel Insignia
 • Škoda Octavia
 • Volkswagen Passat
 • Škoda Fabia
 • Volkswagen Golf
 • Kia Sportage
 • Renault Megane
 • Dacia Duster

Wybór samochodu używanego był znacznie bardziej zróżnicowany, niż w przypadku nowych modeli. Nie można wyróżnić jednego, konkretnego faworyta. Niezależnie od modelu, konieczność kontroli każdego samochodu niezależnie od marki przed jego zakupem. Należy dokonać dokładnych oględzin i przeglądu u fachowca.

Samochody elektryczne

Ciekawym faktem jest, że do najszybciej rozwijających się gałęzi rynku motoryzacyjnego w Polsce należy sektor aut elektrycznych. Jest to związane ze zmieniającymi się przepisami i coraz większą świadomością ekologiczną. Wedle danych z 2021 roku, pod koniec grudnia w Polsce zarejestrowanych było 18 795 samochodów elektrycznych i 19 206 aut hybryd plug-in. To ogromny wzrost względem poprzednich lat. Serdecznie zapraszamy i polecamy zapoznać się z naszą ofertą dostępną na stronie!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.