Małe samochody do jazdy po mieście

miejskie małe auto

Miejskie auto, czyli jakie?

Miejskie auta nie są w Polsce zbyt częstym wyborem. Większość kierowców decyduje się z reguły na duże samochody typu SUV. Jednakże z roku na rok aglomeracja miast rośnie, a parkingi zagęszczają się do tego stopnia, że znalezienie miejsca postojowego graniczy z cudem. Posiadanie małego auta z grupy A, może okazać się wówczas idealnym, wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Miejskie samochody nie muszą mieć bardzo mocnego silnika. Ich siła wiąże się ze zwinnością i niezawodnością. Dzięki, swojemu rozmiarowi świetnie sprawdzają się w miejskim gąszczu. Dość wąska uliczka nie będzie dla nich żadnym wyzwaniem, a wykonywanie niezliczonej ilości manewrów przy ograniczonej przestrzenii będzie znacznie przyjemniejsze i prostsze. Ich dużą korzyścią jest oszczędność. Niewielkie silniki spalają mniej paliwa oraz są tańsze w naprawach.

Małe pojazdy mają swoje zalety: są już na tyle urozmaicone, że dorównują wyposażeniem znanym z wyższej klasy aut w postaci np. adaptacyjnego tempomatu czy nawet wyświetlacza rodzaju head-up.

Pod względem napędu, diesle stały się niszą. W niektórych modelach nie można łączyć ich z automatyczną przekładnią, która podczas częstego jeżdżenia po mieście jest dość wygodnym dodatkiem. Nieco wydajniejszym rozwiązaniem okazuje się kupno auta miejskiego z nowoczesnym silnikiem benzynowym, bądź z napędem hybrydowym. Układy typu hybrid nie przynoszą znaczącego obniżenia w zużyciu paliwa, a w przypadku Toyoty pozwala w dość dużym stopniu przemieszczać się jedynie siłami jednostki energii elektrycznej.

Co składa się na przegląd rejestracyjny?

Małe auta nie muszą być nudne

Dawno minęły czasy, w których małe, miejskie pojazdy mają nieatrakcyjne wnętrze. Nowoczesne modele w swoim standardzie posiadają ważną dla każdego użytkownika samochodu klimatyzację. Na niezwykle wygodną jazdę mogą również składać się takie dodatki, jak czujniki parkowania, kamery, systemy automatycznego parkowania oraz funkcja pracującego układu kierowniczego, który przyda się podczas trudnego manewrowania pojazdem. W mieście, wspomniane wcześniej funkcje mogą okazać się bardzo przydatne.

Małe pojazdy charakteryzują się dużo lepszym wykonaniem. Skórzane fotele oraz miękki plastik to jedne z tych elementów, które występują w większości modeli miejskich wersji. Coraz to częściej do takowych czterokołowców pojawiają się wbudowane systemy multimedialne wraz z nawigacją, która ułatwia poruszanie się po dużym mieście.

Większość z nich osiąga prędkość 160 km/h i spala około 6 litrów benzyny na każde przejechane 100 km.