PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Co składa się na przegląd rejestracyjny?

  10 Stycznia 2022

Co składa się na przegląd rejestracyjny?

Raz w roku każdy z kierowców musi dokonać przeglądu samochodu i uzyskać pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Fachowo nazywa się to przeglądem rejestracyjnym, bądź badaniem technicznym. Ma to na celu dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego na określony czas. Nie każdy kierowca o tym pamięta i nie zawsze wie, jak sobie z tym poradzić, dlatego w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, tak by nie stanowił on już żadnego problemu.

Jak powinien przebiegać przegląd rejestracyjny?

Badania techniczne wykonywane są na stacjach kontroli pojazdu. Takie miejsca dzielą się na podstawowe, na których przeprowadzane są badania pojazdów do 3,5 tony i okręgowe, gdzie sprawdzane są wszystkie pojazdy. Jeśli w trakcie przeglądu zostaną wykryte poważne usterki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze, to osoba przeprowadzająca badanie ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny Waszego pojazdu. W takim wypadku kierowca ma dwa tygodnie na naprawę i wtedy może znowu oddać swój samochód do kontroli. O mniejszych usterkach pojazdu, zakwalifikowanych jako drobne, właściciel zostanie poinformowany, lecz to nie wpłynie na uzyskanie przez niego pozytywnego wyniku przeglądu. Pamiętaj, że bez niezbędnych dokumentów, żaden diagnosta nie będzie w stanie przeprowadzić badania technicznego Twojego pojazdu. Każdy przegląd składa się z dwóch obowiązkowych etapów: identyfikacji pojazdu na podstawie jego numeru VIN na tabliczce znamionowej, dowodzie rejestracyjnym i na miejscu trwale umieszczonym na pojeździe, oraz kontroli poszczególnych układów i podzespołów pojazdu. Należą do nich: układ kierowniczy i układ hamulcowy. Po dokładnej analizie wszystkich instalacji, jeżeli nie zostaną wykryte poważniejsze usterki, stacja kontroli pojazdów za pomocą odpowiedniej pieczątki, podbija Twój dowód rejestracyjny, tym samym informując, że samochód jest sprawny i przystosowany do bezpiecznej jazdy.

Jak wygląda przegląd rejestracyjny- dla samochodów z instalacją gazową i dla pojazdów elektrycznych?

Podczas badania technicznego auta z instalacją gazową, poza dowodem rejestracyjnym, jest również wymagane świadectwo legalizacji montażu instalacji oraz zbiornika gazowego. Konieczna jest tutaj do zastosowana specjalistyczna procedura TDT. Pozostałe elementy przeglądu, przebiegają w podobny sposób tak jak przy pozostałych pojazdach, zostają sprawdzone poszczególne instalacje i układy, a wszelkie usterki powinny być zgłoszone. Jeśli chodzi o badanie techniczne samochodu elektrycznego, takie badanie niczym nie różni się od przeglądu rejestracyjnego samochodu osobowego z napędzanego przez benzynę, czy diesel. Taki przegląd jest wręcz skrócony, ponieważ nie ma potrzeby sprawdzania emisji spalin pojazdu i skontrolowania działania jego układu wydechowego.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.