Czym jest hybryda Plug-In?

hybryda plug-in

Samochody określane mianem hybryd plug-in charakteryzują się tym, że oprócz posiadania silnika spalinowego, zamontowany jest w nich silnik elektryczny wraz z bateriami, dzięki czemu samochód może poruszać się wyłącznie w trybie elektrycznym. Oprócz samoczynnego odzyskiwania energii akumulatory mogą być ładowane przy wykorzystaniu wtyczki podłączonej do domowego gniazdka.

Różnica między samochodem hybrydowym a hybrydą plug-in

Podstawowe różnice w charakterystyce pojazdów hybrydowych i hybryd plug-in odróżnia się poprzez sposób ładowania baterii wykorzystywanych do pracy silnika elektrycznego.

W samochodach hybrydowych baterie zasilające silnik elektryczny ładowane są tylko w czasie jazdy poprzez odzyskiwanie energii kinetycznej pojazdu. Doskonale obrazuje to hamowanie pojazdem hybrydowym – w tym czasie część energii jest odzyskiwana i trafia do baterii, ładując je. Natomiast akumulator hybrydy plug-in może zostać naładowany w czasie postoju, przy pomocy konwencjonalnego gniazdka o napięciu 230 V lub ze stacji ładującej dysponującej z dużo większym napięciem, dzięki czemu skraca się czas ładowania.

Przyczyny parowania samochodu od wewnątrz — jak rozwiązać ten problem?

Kierowca decyduje, kiedy i jak długo jeździ na prąd

Najważniejszą cechą charakterystyczną hybrydy plug-in odróżniającą ją od tradycyjnej hybrydy jest możliwość samodzielnego decydowania kierowcy o tym, czy samochód będzie poruszał się w trybie hybrydowym, czy wyłącznie przy wykorzystaniu silnika elektrycznego przez dłuższy czas. W przypadku niektórych hybryd plug-in ich zasięg na samym silniku elektrycznym może wynieść ponad 60 km. W porównaniu do hybrydy plug-in, konwencjonalny samochód hybrydowy nie umożliwia kierowcy pokonywania tak długiego dystansu w trybie elektrycznym

Zalety hybrydy plug-in

Przede wszystkim, niewątpliwą zaletą hybryd plug-in jest możliwość bezemisyjnego poruszania się przy wykorzystaniu wyłącznie silnika elektrycznego przez dłuższy czas. Dzięki temu właściciel hybrydy plug-in, korzystając z tryby elektrycznego, nie ponosi wydatków związanych z zakupem benzyny.

Dzięki możliwości jazdy na samym napędzie elektrycznym hybrydy plug-in spalają jeszcze mniej paliwa, niż już oszczędne konwencjonalne hybrydy. Dzięki temu rozwiązanie to jest o wiele bardziej ekonomiczne. W porównaniu do samochodów elektrycznych, hybrydy plug-in oprócz zaopatrzenia w silnik elektryczny, są najczęściej zbudowane na bazie modeli spalinowych i napędzane konwencjonalnym silnikiem spalinowym, którego serwisowanie oraz wymiana części i płynów eksploatacyjnych, takich jak wymiana oleju, czy też naprawa silnika nie jest skomplikowanym wyzwaniem dla sprawnego mechanika.

Jeśli szukacie profesjonalnej pomocy ze strony doświadczonych mechaników, serdecznie zapraszamy do naszego serwisu!