ENUA

  Wszystkie artykuły

Przyczyny parowania samochodu od wewnątrz — jak rozwiązać ten problem?

  17 Stycznia 2022

Przyczyny parowania samochodu od wewnątrz — jak rozwiązać ten problem?

Parujące szyby w samochodzie stanowią problem dla wielu kierowców, szczególnie gdy warunki drogowe są równie niesprzyjające. Poranek, pośpiech, buntujący się samochód to dodatkowe czynniki, które przyspażały nerwów i utrudniały wyjazd z posesji. Jesteśmy pewni, że każdy z kierowców choć raz spotkał się z tym zjawiskiem, dlatego w niniejszym artykule przedstawimy najskuteczniejsze i najszybsze sposoby radzenia sobie z zaparowanymi szybami.

Najczęstsze przyczyny zaparowanych szyb w samochodzie

Zanim skupimy się na sposobach radzenia sobie z zaparowanymi szybami, warto dowiedzieć się, czym jest to spowodowane. Niewielu kierowców przykłada wagę do czystości swoich szyb we wnętrzu auta. Jeżeli szyba w Twoim samochodzie jest zabrudzona istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że na jej powierzchni osadzi się wilgoć. Dlatego szyby należy dokładnie wymyć, możesz użyć do tego specjalnych środków, które zapobiegają parowaniu. Oprócz ich właściwości czyszczących, pozostawiają także ochronną powłoczkę na szybie samochodu. Prawdopodobieństwo, że ta powierzchnia zaparuje automatycznie się zmniejsza. Następną przyczyną mogą być niesprawne nawiewy. Jeżeli cyrkulacja powietrza w Twoim pojeździe zostanie zaburzona, a wentylator nie działa prawidłowo to szyby będą pokrywać się wilgotną powłoką. Podczas jesieni i zimy, spore ilości wody dostają się do wnętrza pojazdu, najczęściej wnosimy je na butach, czy płaszczu. Gdy woda z naszych ubrań zaczyna parować, poziom wilgoci w samochodzie zaczyna wzrastać. Połączona z ciepłym i zimnym powietrzem, zaczyna unosić się do góry i osadzać na szybach. Kolejnym powodem parowania od wewnątrz samochodu może być zapchany filtr kabinowy. Jego nieprawidłowe działanie, także powoduje gromadzenie się wilgoci na szybach pojazdu. Dość rzadką przyczyną, ale również obecną jest awaria radiatora i nagrzewnicy. Powoduje to, że do wnętrza samochodu przedostaje się płyn chłodniczy, w efekcie czego wnętrze zostaje zawilgocone, a na szybie pojawia się para.

W jaki sposób najłatwiej poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków, które pomagają zapobiegać parowaniu szyb samochodu. Istnieją specjalne płyny, które pokrywają powierzchnię, specjalną warstwą ochronną, zapobiegającą parowaniu szyb. Dodatkowo, warto zastosować pochłaniacze wilgoci, które zawierają kryształy soli, absorbujące nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, przemieniając ją w płynny roztwór soli. Jeżeli chodzi o domowe sposoby, warto rozsypać żwirek dla kota na dywaniki auta, bądź pozostawienie wewnątrz pojazdu pudełka z solą. Na początku jazdy, jeżeli szyby w Twoim aucie są zaparowane to uruchom klimatyzację, lub ogrzewanie, to szybko powinno sprawić, że wilgoć z szyb samochodu zniknie, tylko ustaw nawiew na przód pojazdu. Powinieneś, także ograniczyć ilość wilgoci w samochodzie, staraj się otrzepać buty przed wejściem do pojazdu, warto także zaopatrzyć się w dywaniki materiałowe, one także pochłaniają ogromne ilości wilgoci. Warto co jakiś czas udać się do mechanika, aby sprawdził czy pojazd działa tak jak trzeba oraz w jakiej kondycji jest filtr kabinowy czy klimatyzacja. To, co najważniejsze, staraj się dbać o czystość samochodu, przemywaj szyby, odkurzaj, a to także pomoże zapobiec parowaniu.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.