PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jakie są różnice między OC i AC?

  01 Kwietnia 2022

Ubezpieczenie samochodu w Polsce, według stanowionego prawa jest obowiązkowe, dlatego każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do wykupienia polisy o Odpowiedzialności Cywilnej - w skrócie OC. Osoba poszkodowana otrzymuje z niej odszkodowanie w przypadku, gdy dojdzie do kolizji i szkód z winy kierowcy. Często można spotkać się z ubezpieczeniem autocasco, czyli tak zwanym AC. Jaka jest różnica między OC i AC?

Jakie są różnice między OC i AC?

Czym jest AC?

Autocasco jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem, które umożliwia pokrycie szkód własnych powstałych w następstwie nie tylko kolizji, ale także kradzieży pojazdu, szkód wyrządzonych w wyniku wandalizmu czy też uszkodzeń powstałych w wyniku szkody pogodowej. Dodatkowo wykupując AC, deklarujemy wkład własny, który wchodzi w sumę wypłaconego odszkodowania.

Podstawowe różnice między OC i AC

Największą różnicą między OC i AC jest fakt, że właściciel pojazdu jest zobowiązany przez prawo wyłącznie do wykupu ubezpieczenia OC, natomiast wykup AC jest dobrowolny. Przede wszystkim w zakres OC wchodzi pokrycie szkód w wypadku kolizji, natomiast w przypadku AC ubezpieczanie może zostać wypłacone w konsekwencji szkód, które nie są konsekwencją kolizji.

W jakich sytuacjach działa AC?

Ubezpieczenie AC ubezpiecza samochód nawet wtedy, kiedy kierowca nie przemieszcza się pojazdem. Osoba posiadająca autocasco, które chroni przed następstwami działania pogody, może domagać się wypłaty ubezpieczenia z powodu takiej szkody. Zwróć uwagę, że OC nie pokrywa start własnych, dlatego osoba poszkodowana z Twojej winy otrzyma ubezpieczenie z polisy, jednak koszty naprawy Twojego samochodu, nie zostaną pokryte. Dlatego warto zdecydować się na zakup AC, które umożliwia kierowcy otrzymanie wypłaty ubezpieczenia na pokrycie strat własnych odniesionych w konsekwencji kolizji z Twojej winy.

Składki ubezpieczenia

Dodatkową różnicą w przypadku OC i AC jest fakt, jakie dane są brane pod uwagę podczas wyliczania składki ubezpieczenia. W przypadku OC najważniejszymi czynnikami, od których uzależniona jest cena ubezpieczenia to wiek kierowcy, czas, przez jaki posiada prawo jazdy oraz bezszkodowa przeszłość. Wysokość opłaty za AC uzależniona jest od takich czynników, jak marka samochodu, przebieg, wiek auta i miejsce, w którym przechowywany jest samochód. Jeśli pojazd stoi na otwartym, niestrzeżonym miejscu postojowym obok drzew, jest bardziej narażony na szkody pogodowe i wandalizm, niż samochód stojący w prywatnym garażu, na strzeżonej posesji. Serdecznie zapraszamy do naszego serwisu samochodowego, gdzie zdobędą Państwo informacje oraz cenną pomoc przy swoim pojeździe!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.