BMW a Mercedes — starcie gigantów

bmw a mercedes

Charakterystyka BMW

Niewiele osób wie, że historia marki BMW jest niezwykle zawiła. Samochody tego producenta, które obecnie możemy podziwiać na drogach, początkowo nie były nawet w planach. Dzisiaj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek. W Polsce jest dość częstym wyborem kierowców.

Pierwszy model auta został zaprojektowany w 1928 roku. Jego konstrukcja znacznie odbiegała od tych produkowanych wcześniej. Wraz z ciągłym rozwojem technologicznym do projektu zostały wniesione takie aspekty, jak hamulce na cztery koła czy sterowane od góry zawory.

Obecnie wśród modeli BMW znajdziemy: Hatchbacki, Minivany, Sedany, Kombi, Liftbacki, Roadstery, Crossovery oraz SUV-y. Niektóre z nich są klasykami i nadal wzbudzają sympatię wśród fanów motoryzacji. Głównie za sprawą prostej formy nadwozia. Współczesne rodzaje to masywne konstrukcje, pod którymi m.in. można znaleźć najczęściej silnik V8 o pojemności 4,4 litra.

Charakterystyka Mercedesa

Mercedes to przede wszystkim marka samochodów projektowania przez koncern Daimler AG. Pod tą nazwą produkowane są pojazdy osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz autobusy. W kategorii osobówek, marka Mercedes-Benz uważana jest za najstarszą.

Jest jedną z najbardziej luksusowych marek samochodów. Produkuje pojazdy najwyższej półki oraz te dostępne dla średnio zamożnej klasy społeczeństwa. Ma bardzo bogatą ofertę aut, dzielących się na różne klasy oraz typy. Marka proponuje nam:

  • limuzyny,
  • tourery,
  • kombi,
  • kabriolety,
  • vany,
  • SUV-y.

Mercedes dodatkowo podzielił te typy na konkretne klasy. Każda z nich kierowania jest do innej grupy odbiorców, posiadają inne wyposażenie oraz charakterystykę.

Najnowsze modele samochodów znanych marek

Która marka ma lepsze silniki?

Porównanie obu marek jest niezwykle trudne, ponieważ oba mają do zaoferowania wysokiej jakości silniki. Normy związane z emisją spalin powodują coraz to większe problemy z ich produkcją. Jednakże wszystkie są stopniowo usuwane w ramach coraz większego postępu technologicznego.

Aby porównać silniki obu marek, warto wziąć pod uwagę auta tego samego segmentu z takimi samymi jednostkami o dość podobnej charakteryzacji. Biorąc BMW 330i oraz Mercedesa C 300 różnice są widoczne od razu po naciśnięciu pedała gazu. BMW jest bardziej sportowe. Brzmi bardzo płynnie i rasowo. W Mercedesie silnik zaś jest bardziej dynamiczny dzięki zastosowaniu układu hybrydowego. Wspomniana wcześniej klasa C spala o pół litra więcej niż BMW.

Każda z tych marek ma swoje atuty oraz wady. Jeśli natomiast zastanawiamy się pomiędzy wyborem, jednej bądź drugiej marki, musimy skupić się na konkretnych kwestiach, które mają dla nas największe znaczenie.