Bezpieczeństwo kierowcy w trakcie ulewy

jazda podczas ulewy

Jazda w deszczu jest trudnym wyzwaniem niemalże dla każdego kierowcy. Techniki, które na ogół stosujemy, podczas jazdy na suchej nawierzchni zapewne nie sprawdzą się na mokrej. Zatem jak bezpiecznie jeździć w czasie deszczu?

Jak jeździć w deszczu, by bezpiecznie dotrzeć do celu?

Wielu kierowców przestaje czuć się pewnie za kierownicą podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Przestrzegając kilku prostych zasad, jesteśmy w stanie poprawić nasz komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie opadów.

Spośród nich wyróżniamy:

  • Wolną jazdę — w trakcie deszczu należy zmniejszyć prędkość. Im mniejsza cyfra na liczniku, tym większa kontrola nad pojazdem.
  • Włączone reflektory — zapalone, zwiększają widoczność. Przed wyruszeniem w trasę, warto sprawdzić, czy wszystkie światła, a przede wszystkim, światła hamowania są sprawne. W wielu krajach stosowanie reflektorów podczas niekorzystnych warunków jest uregulowane prawem.
  • Zwiększoną odległość pomiędzy pojazdami — zwiększa to bezpieczeństwo podczas gwałtownych zahamowań. Czas reakcji podczas takowego manewru znacząco się wydłuża a dzięki zwiększonej odległości mamy możliwość odpowiednio zareagować a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych na drodze.
  • Wyłączony tempomat — podczas deszczu tempomat powinien być wyłączony. Dzięki temu zyskujemy całkowitą kontrolę nad pojazdem.
  • Jeśli nie widzisz, nie jedź — często w sytuacji, w której wycieraczki nie nadążają już zbierać wody, warto zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zaczekać na poprawę widoczności. Pamiętając jednocześnie, aby sygnalizować swój postój światłami awaryjnymi.
  • Unikanie jazdy, przy krawędzi drogi — w większości na drogach środek jest położony nieco wyżej niż krawędzie, co powoduje bark gromadzenia się na nich kałuż. Dlatego podczas ulewy lepiej trzymać się środka jezdni, a nie jej krawędzi.
  • Wentylację auta — deszcz zwiększa poziom wilgoci w środku auta. Skutkiem tego jest szybsze parowanie szyb. W czasie jazdy podczas opadów warto włączyć klimatyzację lub nawiew bezpośrednio skierowany na szyby. Dzięki temu widoczność podczas jazdy będzie o wiele większa.

Skuter, motor czy samochód? Wybór pojazdu a nasze potrzeby

Co robić podczas poślizgu?

Z poślizgiem mamy do czynienia, gdy pomiędzy oponą a drogą wytwarza się warstwa wody, która nie jest odpowiednio szybko odprowadzana. Jest to dość groźne zjawisko, ponieważ podczas niego tracimy kontrolę nad torem jazdy.

W trakcie poślizgu nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Bezwzględnie trzeba puścić pedał gazu oraz unikać skręcania kierownicą, aby auto naturalnie wytracało swoją prędkość.