PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Części oryginalne czy zamienniki — które wybrać?

  09 Sierpnia 2021

Części oryginalne czy zamienniki — które wybrać?

Wybór oryginalnych części lub zamienników może stać się dylematem dla wielu kierowców. Warto dobrze poznać oba rozwiązania, różnice między nimi, ich zalety oraz wady, nie kierować się jedynie ceną. Powinno się poznać wpływ obu rozwiązań zarówno na używanie pojazdu, jak i jego stan.

Co należy wybrać?

Jedną z opcji są części oryginalne, sygnowane marką samochodu. Sprzedaje się je najczęściej w autoryzowanych stacjach obsługi. Ich cena jest zwykle wysoka, co sprawia, że część kierowców wybiera zamienniki. Są osoby, które uważają, że części takie mają gorszą jakość i szybciej będą musiały być wymienione, co nie zawsze jest prawdą. Zamienniki są podzielone na kategorie, jedna z nich to premium. Zwykle pochodzą z tych samych linii co oryginały, ale nie posiadają oznaczeń marki. Inne produkowane są przez firmy z dobrych materiałów i posiadają certyfikaty, w ten sposób można otrzymać produkty w niskiej cenie i całkiem dobrej jakości. Warto jednak uważać na podrobione elementy, często wyglądem są bardzo zbliżone do oryginałów, ale ich wartość jest niska. Użycie ich prowadzi do awarii, których naprawa może sporo kosztować. Nie posiadają one żadnych certyfikatów, a zła jakość ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, którego poziom bardzo się obniża. W efekcie również nie doprowadzi to do zamierzonych oszczędności. https://twojmechanik.com/2021/06/28/nowe-modele-samochodow-w-2021-roku/

Kiedy używać części oryginalnych, a kiedy zamienników?

Każdy mechanik, a także kierowca ma inną opinię na temat obu rozwiązań. Poparte są one często własnym doświadczeniem. Warto jest jednak decydować się na oryginalne elementy, kiedy ich cena jest dla nas przystępna. Szczególnie w stosunkowo nowych samochodach, przedłuży się dzięki nim ich wartość, natomiast w starszych można częściej sięgać po zamienniki. W przypadku wymiany całego układu lepiej wybrać części pochodzące od jednego producenta, czyli jeśli dany element jest oryginalny, inne też takie powinny być. Uniknie się dzięki temu wielu możliwych awarii i komplikacji. Bez względu na to, na którą opcję kierowca się zdecyduje, części zawsze należy kupować u cenionych dostawców. Zamiennik nie zawsze musi być synonimem słabego wykonania i szybkiej eksploatacji, a części oryginalne nie w każdym przypadku będą trwalsze. Pod uwagę powinno się jednak wziąć nie tylko cenę, ale też ich pochodzenie, które ma wpływ na bezpieczeństwo.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.