PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i gdzie obowiązuje?

  18 Maja 2021

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i gdzie obowiązuje?

Co to międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, uprawniający do kierowania pojazdem poza granicami Unii Europejskiej. Uzyskać może go każdy, kto posiada ważne polskie prawo jazdy. Uzyskanie go nie zajmuje zbyt wiele czasu, ponieważ zazwyczaj wydawane jest od ręki lub maksymalnie do trzech dni roboczych. Cały proces oraz wypełnianie w związku z nim formalności nie są skomplikowane. Międzynarodowe prawo jazdy może być ważne do 3 lat.

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?

Wbrew pozorom wcale nie przypomina standardowego prawa jazdy. Nie jest ono plastikowe, tylko papierowe. Ma szarą okładkę i format A6, czyli ten sam, który stosowany jest przy paszporcie. W dokumencie musi znaleźć się fotografia kierowcy, która przedstawia go w pozycji frontalnej do aparatu. Tak, jak w zwykłym prawo jazdy, muszą zostać zawarte kategorie, na które kierowca posiada uprawnienia. Oprócz tego, umieszczone są oczywiście podstawowe dane osobowe posiadacza międzynarodowego prawa jazdy. Jak każdy dokument, warto mieć jego elektroniczny skan pod ręką w razie, gdybyśmy nie mogli znaleźć papierowej wersji. W dodatku, papierowa wersja jest znacznie większa od standardowej wielkości portfela, dlatego lepiej nie nosić go w portfelu,a w specjalnej torebce na dokumenty, dzięki której nie tylko z łatwością je znajdziemy, ale i uchronimy przed zabrudzeniami oraz wilgocią.

Gdzie obowiązuje ten dokument?

Dokument obowiązuje w krajach objętych Konwencją Wiedeńską, do której należą między innymi takie państwa jak Holandia, Macedonia, Rosja, Włochy, RPA czy Dania. Jest on również uznawany w krajach, które podpisały Konwencję Genewską, należy do niej na przykład Japonia, Hiszpania, Stany Zjednoczone Ameryki, Indie oraz Norwegia. Jeśli już wiesz, gdzie się wybierasz wystarczy, że sprawdzisz, do której Konwencji należy interesujący Cię kraj. Następnie, składasz wniosek i za kilka dni możesz cieszyć się swoim dokumentem.

Międzynarodowe prawo jazdy w Polsce

Mimo, że można je wyrobić w naszym kraju, to nie może ono w pełni zastąpić oryginalnego prawa jazdy, które powinniśmy okazać podczas kontroli. Dlaczego? Ponieważ międzynarodowe prawo jazdy według przepisów jest jedynie ważne wraz z oryginalnym prawem jazdy, więc nie jest ono wystarczającym dokumentem udowadniającym, że posiadamy pozwolenie na kierowanie pojazdami oraz potwierdzającym naszą tożsamość. Podobnie wygląda sytuacja w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Wspólnoty Europejskiego (EWG).

Czy warto wyrabiać międzynarodowe prawo jazdy?

Wielu kierowców zastanawia się czy cały proces wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy, mimo, że jest bardzo krótki to czy w ogóle jest warty zachodu. Odpowiedź jest dość oczywista - warty. Każdy kraj rządzi się swoimi prawami i zwyczajami, może być tak, że w niektórych miejscach, nikt nawet nie zwróci uwagi na to czy posiadamy międzynarodowe prawo jazdy, a w innym przypadku możemy zostać surowo ukarani i to nie tylko w momencie jakiejś kolizji, ale i podczas zwykłej kontroli drogowej. Międzynarodowe prawo jazdy dotyczy nie tylko jazdy samochodem, ale również skuterem i motocyklem.

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy i gdzie obowiązuje?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.