PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Bezpieczeństwo w samochodzie - wszystko o poduszkach powietrznych

  29 Marca 2021

Bezpieczeństwo w samochodzie - wszystko o poduszkach powietrznych

Twórcy samochodów od początku ich istnienia starają się, aby ich pojazdy były jak najbardziej bezpieczne. Aby je powiększyć postanowiono wprowadzić szereg udogodnień takich jak system abs, pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne i to właśnie na nich się skupimy.

Działanie poduszek powietrznych:

Poduszki powietrzne aktywuje odpowiedni układ, w którego skład wchodzą czujnik zderzenia, przyśpieszenia i cyfrowy system mikroprocesorowy. Generator gazu ma za zadanie wypełnić powietrzem elastyczną poduszkę. Wszystko odbywa się w czterdzieści milisekund od wykrycia zderzenia. To wystarcza, aby poduszki złapały lecące z dużą prędkością ciało i zminimalizowały obrażenia.

Trwałość systemu

Poduszki powietrzne są bardzo trwałym systemem. Wiele osób twierdzi, że są dużo wytrzymalsze niż same auta. Poduszka jest wykonana z syntetycznych materiałów, które są trwałe. Na początku układy zalecano wymieniać co 10-15 lat. Producenci zorientowali się jednak, że te układy są dużo wytrzymalsze. Można utylizować poduszki powietrzne (aktywować je w kontrolowanych warunkach, w celu wymiany systemu), lecz jest to drogie. Co więcej prawie 100% wymienianych poduszek powietrznych jest sprawnych, dlatego nie ma co się martwić o żywotność całego układu.

Co w momencie, gdy poduszki się aktywują?

Wymiana całego systemu jest to koszt kilku tysięcy u prywatnych mechaników. Należy jednak uważać aby nie trafić na oszustów, którzy zamiast poduszek powietrznych instalują np. zwinięte gazety i podłączają odpowiednie czujniki aby oszukać elektronikę. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, dlatego warto przeprowadzić komputerową diagnostykę, która będzie w stanie sprawdzić czy układ jest z prawdziwą poduszką powietrzną czy z atrapą.

Negatywne strony:

Dobrze zachowane i eksploatowane poduszki potrafią uchronić nas od kolizji i obrażeń z nią związanych. Czasami jednak same potrafią wyrządzić dodatkowe szkody. Hałas powstający przy aktywowaniu poduszki potrafi uszkodzić słuch, a sam materiał gwałtownie uderzając w naszą twarz może doprowadzić do uszkodzenia rogówki. Nie mniej jednak, jest to mała cena za uratowanie życia.

Bezpieczeństwo w samochodzie - wszystko o poduszkach powietrznych

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.