PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Pierwsze auto - czym kierować się podczas zakupu

  19 Października 2020

Pierwsze auto - czym kierować się podczas zakupu

Pierwsze auto, marzenia kontra rzeczywistość

Duża część młodych ludzi marzy o szybkim, sportowym samochodzie, jednak gdy przychodzi czas zakupu pierwszego auta marzenia muszą zderzyć się z rzeczywistością. Tym wpisem chcemy pomóc każdemu młodemu kierowcy, który musi zmierzyć się z wyborem samochodu. Na co należy zwrócić uwagę i czym kierować się podczas zakupu?

Benzyna, gaz czy diesel?

Podczas wyboru pierwszego samochodu podstawowym pytaniem powinno być, jaki silnik wybrać? Benzyna, gaz czy diesel? Każdy z nich ma swoje zalety i wady, teoretycznie najlepszym silnikiem będzie gaz ze względu na niskie koszta eksploatacji i fakt, że jest przyjazny dla środowiska. Jednak silnik gazowy ma problemy z szybkim osiąganiu dużych prędkości. Według nas najlepsza jest więc benzyna lub diesel, jakkolwiek należy zaznaczyć, że diesel powinien raz na jakiś czas pojechać w dłuższą trasę i może mieć problemy z odpalaniem podczas mrozów. Więcej w naszym innym artykule: https://twojmechanik.com/2019/10/28/diesel-benzyna-gaz-jaka-jest-roznica/

Pojemność silnika

Wybierając pierwsze auto należy zwrócić uwagę na pojemność silnika, wpływa to nie tylko na spalanie paliwa, ale także na cenę ubezpieczenia. Najbardziej optymalna będzie pojemność do 1.6 litra. Jednak wybór ten powinien też być zależny od tego czy samochód będzie wykorzystywany do jazdy po mieście, czy także do jazdy w dłuższe trasy. Do jazdy miejskiej wystarczy silnik o pojemności 1 litra. Gdy chce się chociaż czasami wyruszyć w trasę optymalnym silnikiem będzie ten o pojemności 1.2 - 1.6 litra.

Wielkość auta

Ważnym czynnikiem, którym powinno się kierować podczas wyboru pierwszego auta jest także jego wielkość. Kupując samochód należy zwrócić uwagę na to gdzie będziemy nim jeździć i co przewozić. W dużych miastach najlepiej sprawdzają się małe samochody, są one bardziej praktyczne ze względu na duże zagęszczenie ludzi mieszkających w mieście, a co za tym idzie problemy z parkowaniem. Posiadając niewielkie auto można wcisnąć się w miejsca niedostępne dla samochodów typu combi. Jednak gdy mieszka się w mały mieście lub na wsi, można spokojnie kupić zarówno mniejszy jak i większy samochód.

Koszta eksploatacji

Kolejnym sprawą, która powinna wpłynąć na wybór pierwszego samochodu są koszta eksploatacji, które zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest przebieg i wiek auta, im większy jest przebieg tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że samochód niedługo będzie wymagał naprawy. Wiek także sprawia, że samochód jest bardziej narażony na awarie. Ważne także by wybrać samochód, który stosunkowo rzadko ulega awariom, a ewentualna cena jego części jest także stosunkowo niska. Warto również sprawdzić czy dostęp do silnika jest trudny czy łatwy. Niektóre modele samochodów wymagają ściągnięcia podwozia by dostać się do silnika, to wpływa z kolei na koszty naprawy. Mamy nadzieję, że kierując się tymi radami wszystkim uda się wybrać idealne pierwsze auto, które będzie tanie w utrzymaniu i wygodne do jazdy.

Pierwsze auto - czym kierować się podczas zakupu

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.