Caravaning – sposób na beztroskie wakacje!

Caravaning co to

Osoby, które cenią sobie niezależność i lubią wędrować własnymi drogami powinny zdecydować się na caravaning. Własny samochód i przyczepa lub kamper to sprzęt dla każdego fana kempingów. Caravaning to nie tylko wolność i niezależność, ale również spora oszczędność – nie trzeba martwić się o hotel, a jedynie znaleźć pole, na którym wyznaczone są miejsca dla osób podróżujących w ten sposób.

Oszczędzanie podczas podróży

Warto poznać kilka zasad, dzięki którym podróż stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale i tańsza!

Jeżeli chodzi o zakupy, warto pomyśleć o wcześniejszym zrobieniu zapasów. Posiadanie np. dużego kampera wiąże się także z posiadaniem dużej ilości schowków, dzięki czemu można uniknąć chociażby stołowania się w drogich restauracjach. Należy też unikać sklepów w centrach miast – ceny zazwyczaj są tam o wiele wyższe!

Idealnym rozwiązaniem na zredukowanie kosztów noclegowych są tzw. wildspoty. Warto zapoznać się z ofertą kempingów znajdujących się w upragnionej okolicy.

Co to wildspoty?

Wyjeżdżając na upragniony odpoczynek nie trzeba zaprzątać sobie głowy pytaniem o ,,fajny hotel na miejscu”. Do wyboru możliwe są dwie opcje noclegu: płatne i bezpłatne.

Możliwości płatne, to zazwyczaj kempingi, za które trzeba zapłacić – średni koszt 1 doby za pojazd kempingowy i 4 osoby na kempingu to w europie Zachodniej ok 50 EUR). Innymi płatnymi opcjami są obszary postojowe na trasie, gdzie można wykonać serwis pojazdu i za opłatą zostać na noc.

Drugą możliwością – zdecydowanie lepszą finansowo – są właśnie wildspoty, czyli dzikie miejsca noclegowe, ciche obszary z pięknymi widokami przy trasie lub na uboczu. Nie dają one jednak takich możliwości jak prysznic, toaleta, jedzenie w restauracji czy serwis sanitarny pojazdu – dlatego wszystkie te możliwości musi zapewnić kamper.

Wildspoty mogą stanowić różne obszary, zawsze jednak warto dowiedzieć się czy można przenocować w nich za darmo i czy istnieje możliwość zaparkowania kampera.

Caravaning  co to

Przyczepa czy kamper?

Zarówno przyczepa kempingowa, jak i kamper zostały stworzone w celu spędzania wakacji bez martwienia się o cenę noclegów, pogodę lub inne okoliczności. Oba pojazdy oferują przede wszystkim mobilność i możliwość zmiany miejsca pobytu o każdej porze. Jednak w zależności od formy wypoczynku czasem lepiej sprawdzi się jeden, a czasem drugi.

Gdy wyjeżdża się w jedno miejsce i na jednym polu kempingowym chce się spędzić np. 2-3 tygodnie, o wiele praktyczniejsza będzie przyczepa, która stanie się bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Jeśli jednak wakacje są mniej stacjonarne, a wczasowicze planują przemieszczać się z miejsca na miejsce wygodniejszy będzie kamper. Można w nim urządzać nocleg w każdym miejscu.

Warto pamiętać o tym, że jazda przyczepą kempingowa jest trudniejsza i mniej komfortowa podczas jazdy. Więcej czasu należy poświęcić manewrowaniu, a do niektórych miejsc nie ma możliwości wjazdu. Jazda kamperem natomiast nie wymaga dodatkowych uprawnień, ale ze względu na duże gabaryty, jazda z pewnością będzie wymagała pewnej wprawy.

Koszty

Jeżeli chodzi o koszty, przyczepa sama w sobie jest o wiele tańsza, a dodatkowo koszt utrzymania czy ewentualnych napraw nie jest zbyt wysoki. Kampery są zdecydowanie droższe – są to najczęściej samochody dostosowane do zamieszkania, do których trzeba doliczyć dodatkowe ubezpieczenie OC, a także koszty eksploatacji.

Decydując się na taką formę wypoczynku należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu się! Obecnie kempingi zmieniły się na przestrzeni lat stając się bardziej atrakcyjnymi pod względem atrakcji i standardów. Nic dziwnego więc, że caravaning przysparza sobie coraz więcej fanów.