General Motors — kim jest koncern, który przebił Toyotę?

generals motors historia (2)

Historia amerykańskiego giganta

General Motors założone zostało 16 września 1908 roku, i początkowo było tylko kompanią holdingową dla Buicka (producenta samochodów osobowych, sportowych i SUV-ów). Odpowiedzialnymi za wzloty i upadki przedsiębiorstwa byli Alfred P. Sloan i William C. Durant.

Po zarejestrowaniu firmy, Durant bardzo szybko rozpoczął wykupywanie innych przedsiębiorstw, które miały powiązania z branżą motoryzacyjną. Wkrótce General Motors miał pod sobą Cadillaca, Oldsmobile i Oakland Motor Car.

Po serii dużych zakupów i inwestycji, w 1910 roku, tuż po próbie wykupienia Forda, biznes stał na skraju bankructwa. Udało się go jednak ocalić i po odejściu Duranta, prowadzeniem interesu zajął się menager Sloan. Mężczyzna wyprowadził firmę na prostą, ułożył dla niej nową strategię i wymyślił inne sposoby na utrzymanie popytu. Kluczowe było ułożenie hierarchii pojazdów.

 

generals motors historia (1)

 

Wojna z Fordem

General Motors przez całe swoje istnienie prowadziło walkę z Fordem. Historia General Motors pokazuje jak ważny w prowadzeniu firmy jest marketing oraz umiejętności managerskie. Za cały rok 2011, firma wyprodukowała 9 milionów samochodów, co uczyniło ją największym koncernem samochodowym, jeśli o produkcję chodzi. General Motors wyszło na prowadzenie, wyprzedzając tym samym japońską Toyotę.

Tymczasem w Polsce…

Główna siedziba General Motors znajduje się w Detroit, a ich zakłady produkcyjne rozsiane są po 34 krajach, w tym w Polsce. General Motors Poland rozpoczęło działalność produkcyjną w 1994 roku, kiedy to we Warszawie uruchomiono montaż Opla Astry. W 1998 roku, w Gliwicach otworzono fabrykę z szyldem General Motors.

Gliwicka fabryka stała się największą inwestycją na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Region został pobudzony do działania, a 3000 ludzi znalazło nowe miejsce pracy. General Motors w dużym procencie przyczyniło się do rozwoju polskiej gospodarki i promocji kraju jako przyjaznego inwestorom.

Nie samymi autami człowiek żyje

General Motors Poland angażuje się w liczne przedsięwzięcia charytatywne i społeczne. Do projektów wykonywanych pod ich patronatem należą min.:
– budowa Domów Nadziei
– umożliwienie 18 000 młodych odwiedzenie i szkolenia w gliwickim zakładzie produkcyjnym

General Motors Poland za swoje działania otrzymało liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych należą tytuł “Inwestora roku 1999 dla GM Poland i Opel Polska” oraz nagroda “Złota Kierownica” dla samochodu Opel Astra IV.