PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Zakup używanego samochodu, co powinieneś wiedzieć?

  03 Lutego 2020

Zakup używanego samochodu, co powinieneś wiedzieć?

Kupno używanego samochodu w dzisiejszych może stanowić nie lada wyzwanie i często obarczone jest sporym ryzykiem

Na potencjalnych klientów czeka wiele pułapek, w które nie raz dają się wpędzić. O czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać zakupu, którego nie pożałujesz? Jest kilka aspektów na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Stan techniczny samochodu

Dokładne sprawdzenie samochodu pod względem technicznym i wizualnym jest konieczne, jeśli chcemy uniknąć kupna przysłowiowego kota w worku. Aby mieć pewność, że wszystko działa jak należy, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się wraz ze sprzedawcą na najbliższą stację kontroli pojazdów bądź do mechanika. Warto zwrócić uwagę na tzw. numer VIN samochodu. Z jego pomocą na własną rękę jestesmy w stanie dowiedzieć się całej historii samochodu. Jeśli właściciel utrudnia nam dostęp do tej informacji, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż oznacza to, że może chcieć coś przed nami ukryć. Przy zakupie używanego samochodu bardzo ważną rolę odgrywają również aspekty prawne. Należy pamiętać, że wraz z nabyciem pojazdu jego nowy właściciel przejmuje wszystkie zobowiązania z nim związane.

Ubezpieczenie

Nowy pojazd można ubezpieczyć na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest przepisanie na siebie polisy poprzedniego właściciela. W tym przypadku należy być świadomym, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, co wiąże się z dodatkowym kosztem, a także jest to tylko rozwiązanie tymczasowe - takiej polisy nie można przedłużyć na kolejny rok. Drugą opcją jest wypowiedzenie starej umowy i podpisanie nowej z dowolnym ubezpieczycielem, oferującym nam najkorzystniejsze warunki.

Rejestracja pojazdu

Aby dokonać rejestracji należy mieć ze sobą następujące dokumenty:
  • dowód własności pojazdu
  • dowód tożsamości
  • kartę pojazdu
  • wniosek o rejestrację
  • wniosek potwierdzający wniesienie opłat
  • wyciąg ze świadectwa homologacji
Na zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji nowy właściciel ma 30 dni od dnia zakupu. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć tego okresu.

Opłacenie podatków

Podatek należy zapłacić w przypadku, gdy wartość pojazdu przekracza 1000 zł. Kwota, którą nowy właściciel zobowiązany jest zapłacić, jest wartością 2% od wartości transakcji. W przypadku, gdy zakup dokonany był na podstawie faktury VAT, kupujący jest zwolniony z tej opłaty.

Zakup używanego samochodu, co powinieneś wiedzieć?
Zakup używanego samochodu, co powinieneś wiedzieć?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.