PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Czy zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

  30 Stycznia 2020

Czy zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Dlaczego należy wymieniać olej?

W każdej skrzyni biegów jest olej, który się po jakimś czasie zużywa. Nieregularne wymiany oleju, mogą prowadzić do uszkodzenia zespołu sterującego. Wszystko przez zanieczyszczenia, które zbierają się w środku i mogą blokować elektrozawory. Olej, tak samo jak każdy inny płyn wewnątrz samochodu zużywa się. Wpływ na szybkość zużycia oleju w automatycznej skrzyni biegów ma szybkość jazdy, częstotliwość zmiany biegów i poddawanie go obciążeniom cieplnym.

Jak często wymieniać olej?

Najczęściej jest to zależne od marki samochodu i modelu. W większości przypadków, pierwsza zalecana wymiana oleju to co 60 a 120 tysięcy kilometrów. Kolejne wymiany zalecane są już na mniejsze odległości, czyli co 40-100 tys. km. Problem może pojawić się w przypadku gdy ktoś zaniedbał to i zapomniał o wymianie oleju, a na liczniku ma przejechane już ponad 250 tysięcy kilometrów. W tym wypadku niestety może się okazać, że jest za późno na standardową wymianę oleju. Konieczna może być naprawa całej skrzyni biegów, co nie jest już małym wydatkiem.

Gdzie się zgłosić po wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Jak się okazuje wielu producentów marek samochodowych nie przewiduje wymiany oleju w skrzyni biegów, dlatego też nie posiada takiej czynności w swoich usługach serwisowych. Tak więc, należy radzić sobie samemu i poszukać na własną rękę warsztatu samochodowego. Omijajmy szerokim łukiem mechaników, którzy nie mieli nigdy styczności z wymianą oleju w automatycznych skrzyniach. Nowe samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów są skomplikowanymi częściami, którymi powinien zająć się fachowiec, który się na tym zna. W Polsce pojawia się coraz więcej automatów, dlatego ze znalezieniem fachowca nie powinno być większego problemu.

Jak wymienić olej?

Dostępne są dwie techniki wymiany oleju: statyczne i dynamiczne. Dynamiczna wymiana oleju polega na wymianie całego oleju w skrzyni biegów, zaś statyczna, zwana też grawitacyjną - zostawia część starego oleju w skrzyni. Wymiana oleju dotyczy każdego rodzaju skrzyni biegów - i manualnych i automatycznych. Przełoży się to w przyszłości na ich żywotność i pracę, a także pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, w razie ewentualnej naprawy.

Czy zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.