PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

  06 Maja 2019

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Akumulator jest niezbędnym narzędziem każdego samochodu. Jednak jego wybór nie jest prosty. Doradzimy co zrobić, aby nie popełnić kosztownego błędu. 

Typy akumulatorów

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe — ten typ akumulatorów znalazł swoje zastosowanie w samochodach osobowych i ciężarowych. Właściwości tego akumulatora pozwalają mu na uzyskanie wysokiej mocy przy dostarczaniu wysokich prądów podczas rozruchu pojazdów. Jest to najstarszy typ akumulatora, który wynaleziony został jeszcze pod koniec lat 50.
  • Akumulatory EFB/AFB/ECM — ten rodzaj akumulatorów to zmodyfikowana wersja akumulatorów kwasowo- ołowiowych. Ich cechą jest większy zbiornik elektrolitu i dwustronne separatory z mikrowłókien polietylenu i poliestru. Są dużo bardziej wytrzymałe.
  • Akumulatory żelowe — te akumulatory wyróżniają się tym, że stosuje się w nim żel krzemionkowy, który zagęszcza elektrolit. Stosuje się je tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie np. w przyczepach kempingowych.

Parametry:

Pojemność to zdecydowanie najważniejszy parametr związany z zakupem akumulatora. Określa on ilość energii dostarczonej przez akumulator do kompletnego rozładowania. Jeśli zdecydowalibyście się na wybór akumulatora o pojemności dużo większej niż ta zalecana przez producenta, może to skutkować jego ciągłym niedoładowaniem. Z kolei akumulator o pojemności zbyt małej może nie zawsze dysponować energią potrzebą do odpalenia silnika. Dlatego ważne jest, aby pojemność akumulatora nie przekraczała 10% wartości sugerowanej przez producenta samochodu.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że akumulator nie może być większy niż wyznaczone dla niego miejsce w samochodzie.
Innym istotnym parametrem jest: prąd rozruchowy, który określa szczytowe natężenie akumulatora. Oznacza to, że im większym prądem rozruchowym dysponuje akumulator, tym więcej energii jest on w stanie dostarczyć w krótkim czasie do rozrusznika.

 

Dlaczego to takie ważne?

Jeśli zdecydujemy się na niewłaściwy wybór akumulatora, to może to spowodować jego przedwczesne wyeksploatowanie i problemy z odpaleniem silnika. Dlatego, jeśli nie macie pewności, ta, jaki akumulator się zdecydować możecie skorzystać z wyszukiwarek, które po podaniu modelu przedstawią Wam listę pasujących akumulatorów do danego samochodu.

 

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.