Jaki akumulator samochodowy wybrać?

akumulator samochodowy

Akumulator jest niezbędnym narzędziem każdego samochodu. Jednak jego wybór nie jest prosty. Doradzimy co zrobić, aby nie popełnić kosztownego błędu. 

Typy akumulatorów

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe — ten typ akumulatorów znalazł swoje zastosowanie w samochodach osobowych i ciężarowych. Właściwości tego akumulatora pozwalają mu na uzyskanie wysokiej mocy przy dostarczaniu wysokich prądów podczas rozruchu pojazdów. Jest to najstarszy typ akumulatora, który wynaleziony został jeszcze pod koniec lat 50.
  • Akumulatory EFB/AFB/ECM — ten rodzaj akumulatorów to zmodyfikowana wersja akumulatorów kwasowo- ołowiowych. Ich cechą jest większy zbiornik elektrolitu i dwustronne separatory z mikrowłókien polietylenu i poliestru. Są dużo bardziej wytrzymałe.
  • Akumulatory żelowe — te akumulatory wyróżniają się tym, że stosuje się w nim żel krzemionkowy, który zagęszcza elektrolit. Stosuje się je tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie np. w przyczepach kempingowych.

Parametry:

Pojemność to zdecydowanie najważniejszy parametr związany z zakupem akumulatora. Określa on ilość energii dostarczonej przez akumulator do kompletnego rozładowania. Jeśli zdecydowalibyście się na wybór akumulatora o pojemności dużo większej niż ta zalecana przez producenta, może to skutkować jego ciągłym niedoładowaniem. Z kolei akumulator o pojemności zbyt małej może nie zawsze dysponować energią potrzebą do odpalenia silnika. Dlatego ważne jest, aby pojemność akumulatora nie przekraczała 10% wartości sugerowanej przez producenta samochodu.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że akumulator nie może być większy niż wyznaczone dla niego miejsce w samochodzie.
Innym istotnym parametrem jest: prąd rozruchowy, który określa szczytowe natężenie akumulatora. Oznacza to, że im większym prądem rozruchowym dysponuje akumulator, tym więcej energii jest on w stanie dostarczyć w krótkim czasie do rozrusznika.

 

akumulator samochodowy

Dlaczego to takie ważne?

Jeśli zdecydujemy się na niewłaściwy wybór akumulatora, to może to spowodować jego przedwczesne wyeksploatowanie i problemy z odpaleniem silnika. Dlatego, jeśli nie macie pewności, ta, jaki akumulator się zdecydować możecie skorzystać z wyszukiwarek, które po podaniu modelu przedstawią Wam listę pasujących akumulatorów do danego samochodu.