PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Nowy kolor tablic rejestracyjnych, kto dostanie i dlaczego?

  04 Marca 2019

Nowy kolor tablic rejestracyjnych, kto dostanie i dlaczego?

Zmiany w oznaczeniach pojazdów przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury, to efekt ubiegłorocznej Ustawy o elektro-mobilności i paliwach alternatywnych, w której jest zapis, że: „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Zielone tablice?

Według przepisu, który ma wejść w życie z 1 stycznia 2020 roku, samochody elektryczne będą posiadały zielone tablice rejestracyjne. Cyfry i litery pozostaną w kolorze czarnym, natomiast zielone będzie tło. Taki kolor tablic, będzie wskazywał na rodzaj paliwa wykorzystywanego do napędu. Oprócz zielonych tablic mają się również pojawić nalepki na przedniej szybie informujące o paliwie, jakim jest zasilane auto. Skrót EE pojawi się na samochodach elektrycznych, H na pojazdach napędzanych wodorem i CNG lub LNG na samochodach napędzanych gazem ziemnym. W ten sposób będzie można łatwo odróżnić samochód elektryczny i napędzany wodorem od reszty aut. Właściciele samochodów z zielonymi tablicami będą mogli poruszać się bus pasem, parkować bezpłatnie w miastach oraz wjeżdżać do stref zakazanych innym samochodom. "Przepis ten wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku, ale niezbędne jest odpowiednio wcześniej rozpoczęcie prac legislacyjnych, aby zapewnić kilka miesięcy po ogłoszeniu rozporządzenia czas na certyfikację i przygotowanie produkcji tablic" - komentuje Ministerstwo Infrastruktury.

Dopłata do aut elektrycznych?

Zielone tablice to nie jedyna nowość związana z elektrycznymi samochodami. Tydzień temu opublikowano projekt, w którym mówi się o dopłacie 36 tysięcy do samochodu elektrycznego. W ten sposób Państwo miałoby zmusić dilerów do sprzedaży tych samochodów po niższej cenie, a zachęciłoby kupujących do zakupu. Wszystkie te zmiany nie będą jednak dotyczyć coraz popularniejszych na naszym rynku samochodów hybrydowych. Rozwój rynku samochodów elektrycznych. Nie wątpliwie rynek samochodów elektrycznych w Polsce się rozwija, wprowadza się dużo udogodnień dla osób decydujących się na ten rodzaj samochodów. W dzisiejszych czasach ekologię zaczynamy stawiać na pierwszym miejscu, co sprzyja rozwojowi tego sektora.

Nowy kolor tablic rejestracyjnych, kto dostanie i dlaczego?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.