PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak przygotować auto na nadejście wiosny?

  01 Marca 2019

Jak przygotować auto na nadejście wiosny?

Cieplejsze dni zbliżają się wielkimi krokami. Warto wiedzieć co musimy zrobić przed nadejściem wiosny w naszym samochodzie. Niestety samo mycie pojazdu nie jest wystarczające, by pożegnać zimę na dobre. Warunki atmosferyczne, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w zimie, znacznie wpływają na nasze auto.

Mycie auta

Wstęp do naszych wiosennych prac przy samochodzie. Niestety musimy uzbroić się w cierpliwość. Kolejki ustawiające się na myjnię samochodową w pierwsze cieplejsze dni mogą być naprawdę długie. Pamiętajmy jednak, aby po dokładnym umyciu auta zabezpieczyć je przed ewentualną korozją. Nie można zapominać o posprzątaniu wnętrza samochodu. Powinniśmy zaimpregnować tapicerkę odpowiednimi środkami. Ważne jest posmarowanie gumowych uszczelek w drzwiach środkami, które zapobiegną ich wykruszeniu po zimie.

Płyny i oleje

Należy pamiętać o sprawdzeniu płynów w naszym aucie. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, musimy udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe. Pamiętajmy o sprawdzeniu płynów w układzie chłodzenia, hamulcowych, olejów silnikowych oraz tych w układzie wspomagania.

Sprawdzenie hamulców

Cieplejsza pogoda sprzyja dłuższym podróżom. Warto zadbać wtedy o swoje bezpieczeństwo. W serwisie należy sprawdzić działanie układu hamulcowego. Mechanik może sprawdzić przy okazji układ zawieszenia oraz amortyzatory, które przez zimowe dziury mogły zostać poważnie uszkodzone.

Wymiana opon i właściwe ciśnienie w kołach

Nie możemy zapominać o wymianie opon na letnie. Zimowe opony są dużo droższe od letnich, a w ciepłe dni łatwo ulegają zużyciu. Wymianę tego elementu najlepiej zaplanować, gdy na dworze zaczyna się utrzymywać temperatura 6 stopni Celsjusza. Należy upewnić się, czy w kołach znajduje się odpowiednie ciśnienie. Wartości ciśnienia zalecane dla naszego auta możemy znaleźć na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa oraz oczywiście w instrukcji pojazdu.

Stan wycieraczek

Pióra wycieraczek warto wymienić po zimowym sezonie, szczególnie jeśli zdarzyło nam się odśnieżać szyby za ich pomocą. Uszkodzone wycieraczki nie będą zbierały dokładnie wody, co może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa.

Sprawdzenie filtra kabinowego

W okresie jesieni i zimy filtr kabinowy jest narażony na działanie wilgoci. Jego wymiana usprawni działanie układu wentylacyjnego. Nie zmieniany filtr kabinowy może stać się miejscem rozwoju grzybów i pleśni. Pamiętajmy również o sprawdzeniu klimatyzacji.    

Jak przygotować auto na nadejście wiosny?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.