PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Marka, która nie przetrwała - czyli historia Oldsmobile

  07 Grudnia 2018

Marka, która nie przetrwała - czyli historia Oldsmobile

Rynek motoryzacyjny zmienia się bardzo szybko, a kryzys może dotknąć nawet największych producentów. Zdarza się tak, że niekiedy nawet kultowe marki znikają z rynku. Tak właśnie było w przypadku Oldmobiles, przedsiębiorstwa uważanego za prawdziwą legendę motoryzacji. 

Ojciec założyciel

Oldsmobile, a właściwie Olds Motor Vehicle Company powstała w stanie Michigan (USA) w 1897 roku  i było to jedno z najstarszych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją samochodów! Firma ta bierze swoją nazwę od swojego założyciela, czyli Ransoma Eli Olds’a. Był to jeden z pierwszych mechaników, którzy próbowali samodzielnie skonstruować samobieżny pojazd! W 1887 roku zbudował swojego pierwszego trójkołowca, którego napędzała niewielka maszyna parowa. W roku 1893 stworzył 4 kołowy pojazd, jednak był on wciąż napędzany silnikiem parowym, która była ciężka i niewystarczająco efektywna. Swój pierwszy silnik spalinowy pokazał w 1896 roku - w tym samym co For oraz King.

Początki firmy

Olds w poszukiwaniu inwestora przeniósł się do Detroit. Osobą, która zdecydowała się sfinansować przedsięwzięcie Olds’a był tamtejszy bogaty przemysłowiec nazywany “królem miedzi”. Fabryka została otworzona w 1899 roku, a do 1901 roku Oldsmobile wyprodukowało 425 pojazdów. Zakłady tejże firmy stały się pierwszym masowym producentem samochodów w USA, natomiast model Curved Dash wytwarzany w 1901-1907 był pierwszym masowo produkowanym samochodem na świecie!

General Motors

W 1908 roku firma stała się częścią koncernu General Motors i wtedy rozpoczął się dynamiczny rozwój marki, która pozostawała przez kolejne dziesięciolecia w czołówce najpopularniejszych producentów samochodów w USA. To właśnie samochód Oldsmobile był pierwszym amerykańskim samochodem, w którym zastosowano automatyczną skrzynie biegów (1940 rok). w 1966 roku natomiast Oldsmobile Toronado był pierwszym samochodem w USA, który posiadał napęd na przednie koła!

Kryzys i upadek

Niestety, na początku lat 90 marka spotkała się z dużym spadkiem, który był wynikiem wprowadzonych na rynek japońskich marek oraz błędnymi decyzjami koncernu, co spowodowało, że w 2004 roku wyprodukowano ostatni pojazd pod marką Oldsmobile, a w 2009 roku oficjalnie zniknęła ona z rynku. Mimo to Oldsmobile uznawany jest po dzień dzisiejszy za jedną z największych marek w historii USA, która wprowadziła wiele innowacji w świat motoryzacji, a jej pojazdy są uznawane za kultowe.

Marka, która nie przetrwała - czyli historia Oldsmobile

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.