ENUA

  Wszystkie artykuły

Jak prać tapicerkę samochodową?

  17 Marca 2018

Czysty i zadbany samochód to wizytówka każdego kierowcy. Mimo iż powszechnie wiadomo, że bałagan „robi się sam”, to sam się jednak nie posprząta. Tapicerka w samochodzie to element, który brudzi się najłatwiej, szczególnie w takie dni, jakie właśnie nadeszły.

Przedwiośnie to pora, dla której charakterystyczne są deszcze, roztopy, plucha. Nierzadko w mokrych ubraniach wsiadamy do samochodu. Wtedy wszelkie zabrudzenia z zewnątrz przenoszą się na samochodowe obicia. Krótką charakterystykę tapicerek znajdziecie w innym poście na naszym blogu.

Jako że obicia są wysoce podane na różne zabrudzenia, należy regularnie je czyścić. Jeśli jednak po wielu próbach nie udaje nam się pozbyć natrętnych plam, wtedy warto przemyśleć wizytę w salonie kosmetycznym, wyspecjalizowanym w czyszczeniu wnętrz pojazdów. Tam, odpowiednio wykwalifikowane osoby z pomocą zaawansowanego sprzętu i środków z pewnością poradzą sobie z nawet bardzo silnymi zanieczyszczeniami, a my zaoszczędzimy sobie nerwów i cennego czasu, który spędzilibyśmy na mozolnym odkurzaniu i praniu tapicerki.

Jej czyszczenie właśnie na tym polega. Jeśli chcielibyśmy sami podjąć się szeroko rozumianej pielęgnacji, musimy wyposażyć się w specjalne środki czyszczące, płyny i detergenty w piance lub proszku. Z pewnością przydałby się również odkurzacz piorący, odsysający z foteli i pozostałych elementów wyposażenia samochodu, brudną wodę. Jednakże nie każdy właściciel samochodu posiada w swoich zasobach taki sprzęt. Wtedy wystarczy zwyczajny domowy odkurzacz, ustawiony na najsilniejszą moc.

W pierwszej kolejności należy opróżnić wnętrze samochodu z przeszkadzających przedmiotów. Następnie dokładnie wytrzepać fotele, wyjąć dywaniki i odkurzyć dokładnie każdy element, niemalże centymetr po centymetrze, tak żeby pozbyć się pyłu, kurzu i piasku, którego nie brakuje w każdym samochodzie. Najlepiej użyć w tym celu precyzyjnej końcówki do odkurzacza i bezpośrednio przykładać do odkurzanej powierzchni. Po wykonaniu tych czynności przychodzi czas na użycie aktywnych środków piorących, które najlepiej stosować według zaleceń producenta.

Pranie tapicerki samochodowej najlepiej zaczynać od fotela kierowcy, a następnie przejść do kanapy z tyłu i fotela pasażera. Kiedy już wyczyścimy meble, należy zabrać się za pranie wykładzin, bagażnika, podsufitki i boków drzwi. Do tego celu najlepiej wykorzystać lekko wilgotną ściereczkę z mikrofibry lub miękką gąbkę nasączoną wybranym środkiem czyszczących.

Należy pamiętać, że regularne czyszczenie tapicerki zapobiega utrwalaniu się plam, które z upływem czasu bardzo trudno usunąć.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.