Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju w silniku?

Dbanie o poziom oleju w silniku jest niezmiernie ważne. Za mała jego ilość przyczynia się do zniszczenia układu korbowo-tłokowego i uszkodzenia korbowodu, co w rezultacie prowadzi do awarii całego napędu. Jego nadmiar prowadzi natomiast do uszkodzenia uszczelnień i niekontrolowanego wzrostu obrotów silnika.

Jak i kiedy sprawdzać poziom oleju? W celu uniknięcia nieprzewidywalnych awarii zaleca się wykonywanie przeglądu oleju najlepiej przed każdą jazdą. Ta zasada dotyczy przede wszystkim aut napędzanych silnikami z turbodoładowaniem bez układu informującego o wskaźniku poziomu płynów. W tym celu powinno się podnieść maskę i poszukać bagnetu, wyjąć go, wytrzeć i włożyć jeszcze raz. Jeżeli zauważymy, że nastąpił znaczny ubytek oleju należy dolać go, pilnując przy tym aby jego poziom nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ważne jest aby dokonać tej czynności minimum 5 minut po wyłączeniu silnika, tak aby wszystko zdążyło wystygnąć.

Wybierając się w dłuższą trasę, często można nie zauważyć ekspresowego ubytku oleju, który pod wpływem wysokiej temperatury szybko odparowuje z silnika. Jazda z dużą prędkością dodatkowo przyspiesza ten proces. Jeżeli dojdzie do zapalenia się czerwonej kontrolki należy niezwłocznie zatrzymać auto i rozpocząć proces dolewania płynu. Jeżeli nie mamy przy sobie oryginalnego oleju, trzeba udać się do najbliższej stacji paliw i zakupić produkt najbardziej zbliżony do tego, jaki mamy w silniku.