PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak dbać o manualną skrzynię biegów?

  27 Października 2017

Z pozoru błahy temat, ale największym poszkodowanym awarii skrzyni biegów będzie nasz portfel. Mamy kilka rad, jak uniknąć tego dużego wydatku. Wystarczy tylko wprowadzić kilka nowych zachowań podczas jazdy, które staną się naszymi nowymi nawykami.

Po pierwsze, zawsze dociskaj sprzęgło do samego końca. To bardzo ważne. Niestety, manualna skrzynia biegów nie lubi jazdy w korkach, gdzie bardzo często jeździ się na tzw. półsprzęgle. W takich warunkach, skrzynia jest szybko zużywana. Co więcej, podczas jazdy nie trzymaj nogi nad sprzęgłem – jest ono bardzo czułe. Odzwyczaj się również od trzymania dłoni na drążku zmiany biegów podczas jazdy.

Po drugie, bardzo popularna stała się jazda, podczas której hamujemy silnikiem. Ma ona wiele zalet – nie zużywamy paliwa, wspomagamy pracę hamulców oraz stabilizujemy pojazd, jest mniejsza szansa, że wpadniemy w poślizg. To o czym musisz przede wszystkim pamiętać jest to, że redukcja biegów powinna następować jeden po drugim. Nie zmieniaj np. z czwórki na dwójkę.

I po trzecie – olej przekładniowy. Tę czynność należy wykonać mniej więcej raz na sto tysięcy kilometrów. Olej przekładniowy można kupić od 30 do 50 zł. Najważniejsze jest, aby zastosować olej ściśle zalecony przez producenta.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z pracą manualnej skrzyni biegów lub chciałbyś wymienić olej przekładniowy, zapraszamy Cię do Auto Serwisu Wadowicka!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.