ENUA

  Wszystkie artykuły

Emisja spalin i układ spalinowy

  18 Lipca 2017

W Polsce zainteresowanie samą ekologią jest raczej umiarkowane. Czasami temat ten przewija się przez sejmowe ławy, czego przykładem jest jeszcze dość świeży projekt ustawy, która pozwalałaby na zamknięcie centrów miast dla samochodów, które nie spełniają określonych norm emisji spalin. Takie pomysły ochoczo podchwytują lobbyści koncernów motoryzacyjnych (widząc w tym szanse na zmuszenie ludzi do kupna nowych pojazdów) oraz ekolodzy, którzy nie zawsze znają się na motoryzacji jednak za wszelką cenę chcą dbać o środowisko.

W dzisiejszych czasach kontrole emisji spalin należą do obowiązkowych badań podczas przeglądu technicznego. Maksymalne wartości emisji spalin jak i termin badania jest różny i zależy od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodu osobowego dla silnika benzynowego - za pomocą analizatora spalin bada się poziom emisji zanieczyszczeń gazowych w tym przede wszystkim tlenku węgla (CO) oraz węglowodorów (HC). Regulacje prawne określają również różne wartości w zależności od daty zarejestrowania auta. Pojazdy osobowe z datą rejestracji do 1995 r. mogą mieć do 3,5 % CO, od 1995 do 2004 – 0,5 % , a te zarejestrowane po 2004 r. mogą mieć już tylko 0,3 % CO. Pomiary takie odbywają się na rozgrzanym silniku.

Natomiast w przypadku samochodu osobowego z silnikiem Diesla w badaniu sprawdza się tzw. zadymienie spalin (zawartość sadzy). W praktyce nie są to często wykonywane badania ponieważ badanie takie jest niezdrowe dla silnika (przewiduje wciśnięcie pedału gazu do końca i trzymanie go na nieobciążonym silniku). Jeśli chodzi o dopuszczalne normy to w jednostkach wolnossących dopuszcza się maks. 66 proc. (skala Hartridge’a), 73 proc. w silnikach turbodoładowanych wyprodukowanych do czerwca 2008 r. i 48 proc. w nowszych jednostkach.

Warto zapoznać się na bieżąco z diagnostyką układu spalinowego. Pozwoli nam to na wychwyceniu drobnych usterek i uniknięcie poważniejszych uszkodzeń. W dodatku przyczynimy się do ochrony środowiska na tyle ile to możliwe - będąc kierowcą. W ofercie Auto Serwis Wadowicka znajduje się zarówno diagnostyka, naprawa a także wymiana układu wydechowego. Warto zadbać o swój samochód, by służył nam przez wiele lat!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.