Jak dbać o sprzęgło?

Jak wiemy sprzęgło pełni bardzo ważną rolę w naszym samochodzie, dlatego powinniśmy szczególnie o nie dbać. Jak to robić i czego unikać, aby go nie uszkodzić?

Jednym z bardziej popularnych powodów uszkodzenia sprzęgła jest nieumiejętne posługiwanie się nim, gdyż często doprowadza do usterek, a nawet unieruchomienia samochodu. Kolejnym powodem jest wykonywanie amatorskich napraw pojazdu i nieumiejętne posługiwanie się tym urządzeniem. Podstawowym błędem popełnianym przez kierowców jest zbyt gwałtowne ruszanie z miejsca. Okładziny sprzęgła zostają obciążone, co grozi jego przepaleniem. W takim przypadku ratunkiem może być wymiana tarczy sprzęgłowej, która związana jest z wymontowaniem całej skrzyni biegów. Częstym nieprawidłowym zachowaniem kierowców jest także używanie pedału sprzęgła poza czynnością zmiany biegów, np. trzymanie nogi na sprzęgle podczas jazdy. Może spowodować szybsze zużycie łożyska wyciskowego sprzęgła oraz jego okładzin.

Sprzęgło i hamulec ręczny

Należy również pamiętać, aby podczas ruszania pojazdem opuścić do końca hamulec ręczny, a przy zmianie biegów zawsze docisnąć pedał sprzęgła do końca. W celu wydłużenia żywotności sprzęgła starajmy się, aby zawsze ruszać z najniższych możliwych obrotów silnika, unikajmy gwałtownego puszczania pedału sprzęgła oraz ruszania z piskiem opon. Stojąc na światłach, czy też w korku, lepiej wrzucić bieg na luz, niż czekać z włączonym biegiem. W samochodach z napędem na cztery koła korzystajmy z funkcji rozłączania osi, to zmniejszy obciążenie na sprzęgle nawet o 30%. Ponad to zawsze naciskajmy pedał do końca, a gazu dodawajmy tylko wtedy, gdy hamulec ręczny zostanie całkowicie opuszczony.

Stosując się do w/w wskazówek zmniejszysz ryzyko uszkodzenia sprzęgła. Polecamy szczególnie dbać o ten element samochodu, gdyż jego wymiana jest czasochłonna i przede wszystkim droga.