Jak przygotować samochód do zimy?

przygotuj auto na zimę

Warto kompleksowo przygotować samochód do mrozów i niekorzystnych warunków pogodowych

Poza wymianą opon powinniśmy zadbać także o inne, równie ważne rzeczy. Wiele prostych czynności możemy wykonać i sprawdzić samodzielnie. Oto lista najważniejszych rzeczy do zrobienia w samochodzie przed zimą.

Umyj samochód

Dokładne mycie – może się to wydać mało ważnym punktem ale dokładne umycie samochodu pozwoli nam na sprawdzenie lakieru i ewentualnych odprysków. Takich rzeczy lepiej nie zaniedbywać przed zimą, ponieważ wiosna może się okazać kosztowną porą roku. Co z silnikiem? Bardzo ważnym punktem jest upewnienie się jaką temperaturę zamarzania ma nasz płyn w układzie chłodzenia. Dobry produkt tego typu krystalizuje się w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza i w tej kwestii nie warto oszczędzać, porządny płyn dobrej marki na pewno okaże się dobrą inwestycją. Należy pamiętać o zaleceniach producenta co do jego okresowej wymiany.

 

przygotuj auto na zimę

 

Sprawdź akumulator

Akumulator do wglądu – wraz ze sprawdzeniem akumulatora kontroli wymaga również układ rozruchu i ładowania, a właściciele diesli powinni dokładnie sprawdzić stan świec grzejnych. Dokładne sprawdzenie podwozia i jego elementów też jest bardzo ważne, ponieważ podczas zimy podlega ono dużej eksploatacji. Jeśli gdziekolwiek jest minimalny luz, to podczas trudnej zimy pojazd może nie trzymać kierunku jazdy. Drobne elementy samochodu – pominięcie elementów takich jak wycieraczki, płyny, uszczelki, zamki może nam uprzykrzyć jazdę podczas zimy, dlatego warto wszystko dokładnie sprawdzić. Nie zaszkodzi także przesmarowanie uszczelek i zamków preparatem pochłaniającym wilgoć.

Z tak sprawdzonym i przygotowanym samochodem zima na pewno okaże się okresem bez niespodzianek.