Bezpieczne dziecko w samochodzie. O czym pamiętać?

dziecko w samochodzie fotelik

Wakacje w pełni. Niektórzy już wrócili ze swoich letnich podróży, niektórzy jeszcze czekają na urlop

 

Podczas rodzinnych wyjazdów, warto pamiętać o swoich pociechach i zadbać o ich bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Jak to zrobić?Według polskiego prawa, wszystkie dzieci, które jeszcze nie osiągnęły 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w fotelikach samochodowych i przypięte pasami. Jest to niezbędne, gdyż podczas gwałtownego hamowania czy innego manewru, małe dziecko jest zabezpieczone przed skutkami ewentualnego wypadku i mniej bezbronne. Nie zaleca się trzymania dziecka podczas jazdy samochodem na rękach lub przewożenia niemowlęcia w specjalnych gondolach.

Zakup fotelika powinien być przemyślaną i zaplanowaną decyzją

Nie warto ulegać pokusie i kupować pierwszy lepszy model lub dać się ponieść przecenom. W końcu życie i zdrowie naszego dziecka to poważna sprawa. Warto sprawdzić aktualne wyniki testów, którym poddawane są dziecięce foteliki i kierować się twardymi faktami i sprawdzonymi informacjami. Warto sprawdzić, czy nasz samochód wyposażony jest w system ISOFIX i wybrać pasujący do niego fotelik. ISOFIX to system, który pozwala na bezpieczniejszy montaż fotelika, niż mocowanie go za pomocą pasów bezpieczeństwa.

 

dziecko w samochodzie fotelik

 

Fotelik powinien być odpowiednio dopasowany do wieku i wagi dziecka

Kategoria 0+ to foteliki dla noworodków. Przeznaczone są dla dzieci ważących od 0 do 13 kg. Druga kategoria – grupa I – obejmuje dzieci w wieku do 3-4 lat (9-18 kg), a grupy II i III (15-36kg), przeznaczone dla starszych dzieci, to siedzenia podwyższające z oparciem.

Podczas zakupu fotelika powinniśmy też kierować się tym, czy głowa dziecka jest w nim odpowiednio chroniona. W fotelikach dla niemowląt, głowa nie może wystawać ponad oparcie fotelika. W wypadku pozostałych kategorii, oparcie nie może znajdować się niżej niż linia oczu dziecka.

Najlepsze miejsce na przewożenie dziecka w foteliku to środek tylnej kanapy

Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto wybrać miejsce za przednim siedzeniem pasażera. Niezbyt bezpieczne jest przewożenie dziecka na przednim siedzeniu. Jeśli mamy taką możliwość, zdecydowanie unikajmy tej opcji. Gdy wybraliśmy już idealne miejsce, czas zabrać się za montaż fotelika. Gdy przypniemy go do siedzenia sprawdźmy, czy pasy mocujące nie są skręcone lub zbyt luźno i nieprecyzyjnie zapięte. Upewnijmy się też, czy dziecko w foteliku jest zapięte równie mocno. W tym wypadku im ciaśniej, tym bezpieczniej.