Badanie techniczne pojazdu. Co to takiego?

kontrola stanu technicznego auta przegląd

Badanie techniczne pojazdu to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinien pamiętać każdy właściciel samochodu

Pierwszy przegląd nowego auta kupionego w salonie musi odbyć się przed upływem trzech lat od daty rejestracji. Kolejny powinien zostać wykonany najpóźniej dwa lata po pierwszych, a następne badania trzeba przeprowadzać już co roku.

 

Co kontroluje się podczas badania technicznego pojazdu?

Pracownik Stacji Kontroli Pojazdów sprawdzi sprawność oświetlenia, stan szyb, karoserii i ogumienia oraz skontroluje układ hamulcowy. Sprawdzi też wycieki z układu hamulcowego – stan amortyzatorów, emisję spalin oraz innych płynów eksploatacyjnych.

kontrola stanu technicznego auta przegląd

Kiedy auto nie nadaje się do jazdy

Jeśli pojazd nie przejdzie badania technicznego, diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny właściciela samochodu i wystawi zaświadczenie o tym, że pojazd nie nadaje się do poruszania się po drogach. Po usunięciu usterek kierowca powinien ponownie zgłosić się na kontrolę. Jeśli wynik będzie pozytywny, odzyska on dowód rejestracyjny.

Z łatwością można uniknąć takiej sytuacji i skorzystać z możliwości wcześniejszego przeglądu samochodu w serwisie. Auto Serwis Wadowicka oferuje bezpłatne przeglądy na linii diagnostycznej, w ramach których sprawdzimy hamulce, amortyzatory, zbieżności, zawieszenie, układ kierowniczy i wydechowy. Proponujemy także płatną opcję rozszerzenia przeglądu o pomiar grubości lakieru oraz diagnostykę komputerową pojazdu.