ENUA

  Wszystkie artykuły

Silnik trzęsie się na wolnych obrotach - Przyczyny i Rozwiązania

  10 Sierpnia 2023

Silnik samochodowy jest sercem pojazdu, a jego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla wydajności i bezpieczeństwa jazdy. Jednym z problemów, które mogą pojawić się w działaniu silnika, jest trzęsienie się na wolnych obrotach.

Silnik trzęsie się na wolnych obrotach - Przyczyny i Rozwiązania

Silnik samochodowy to skomplikowane urządzenie, które składa się z wielu elementów pracujących w harmonii. Jednak czasami nawet najlepiej zaprojektowany silnik może wykazywać pewne usterki, a jednym z irytujących problemów jest trzęsienie się silnika na wolnych obrotach. W tym artykule omówimy główne przyczyny tego zjawiska oraz zaproponujemy kroki, które można podjąć, aby je zdiagnozować i naprawić.

Przyczyny trzęsienia się silnika na wolnych obrotach

  1. Nierówna praca cylindrów: Silnik składa się z cylindrów, w których odbywa się spalanie paliwa. Jeśli jeden lub więcej cylindrów pracuje nierównomiernie, może to powodować drgania i trzęsienie się silnika na wolnych obrotach.

  2. Uszkodzone przewody zapłonowe: Przewody zapłonowe przekazują iskrę zapłonową do świec zapłonowych. Uszkodzone lub zużyte przewody mogą prowadzić do niestabilnej pracy silnika.

  3. Niewłaściwe ustawienie zapłonu: Zapłon musi nastąpić we właściwym momencie, aby paliwo mogło się spalić. Jeśli ustawienie zapłonu jest nieodpowiednie, może to wpłynąć na równomierne działanie silnika.

  4. Problemy z układem paliwowym: Niewłaściwe doprowadzenie paliwa do cylindrów, spowodowane np. zanieczyszczeniami w filtrze paliwa lub uszkodzonym wtryskiwaczem, może powodować niestabilną pracę silnika.

  5. Niewłaściwa kompresja: Kompresja w cylindrach jest niezbędna do efektywnego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeśli kompresja jest zbyt niska z powodu zużytymi pierścieni tłokowych lub uszkodzonej głowicy, silnik może trząść się na wolnych obrotach.

  6. Problemy z układem wydechowym: Wycieki lub uszkodzenia w układzie wydechowym mogą wpłynąć na właściwą pracę silnika, szczególnie na niskich obrotach.

  7. Zanieczyszczone lub uszkodzone czujniki: Czujniki takie jak czujnik położenia wału korbowego (CKP) lub czujnik temperatury mogą przekazywać nieprawidłowe informacje do układu sterowania, co wpłynie na pracę silnika.

Trzęsienie się silnika na wolnych obrotach może być spowodowane różnymi czynnikami, od problemów z zapłonem po niewłaściwą kompresję. Istotne jest, aby podjąć działania mające na celu zidentyfikowanie przyczyny i dokonanie odpowiednich napraw. Pamiętaj, że silnik trzęsący się na wolnych obrotach może być oznaką poważniejszych problemów, dlatego zaleca się szybką reakcję i odpowiednią diagnozę.

Co zrobić gdy silnik trzęsie się na wolnych obrotach?

Trzęsienie się silnika na wolnych obrotach może być oznaką różnych problemów mechanicznych lub elektrycznych.  Jeśli napotkasz ten problem, oto kilka podstawowych kroków, które możesz podjąć:

Sprawdź wskaźnik Check Engine: Jeśli świeci się kontrolka "Check Engine" na desce rozdzielczej, oznacza to, że komputer samochodowy zarejestrował pewien problem. Podłącz samochód do skanera diagnostycznego, aby odczytać kod błędu i dowiedzieć się, jaka jest konkretna przyczyna trzęsienia się silnika.

Sprawdź poziom płynów: Upewnij się, że poziomy oleju silnikowego, płynu chłodzącego i płynu hamulcowego są odpowiednie. Niedostateczny poziom oleju lub innych płynów może wpłynąć na pracę silnika.

Sprawdź przewody zapłonowe: Zużyte lub uszkodzone przewody zapłonowe mogą prowadzić do niestabilnej pracy silnika. Sprawdź, czy przewody są prawidłowo podłączone i nie wykazują oznak zużycia.

Skonsultuj się z mechanikiem: Jeśli nie jesteś pewny, co jest przyczyną trzęsienia się silnika lub nie masz odpowiednich narzędzi i wiedzy, warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem. Profesjonalista będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie rozwiązania.

Skonsultuj ten problem z mechanikiem

Warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem, aby uniknąć dalszych uszkodzeń i zapewnić płynną pracę silnika. Dbałość o prawidłowe działanie silnika przekłada się na komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli mieszkacie w poblizu Krakowa zapraszamy do naszego serwisu samochodowego przy ulicy Wadowickiej. Od wielu lat troszczymy się o bezpieczeństwo naszych Klientów - zajmiemy się również Twoim problemem.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.