ENUA

  Wszystkie artykuły

Jak przygotować samochód na wiosenne trasy?

  15 Kwietnia 2024

Coraz cieplejsze wiosenne dni sprawiają, że znacznie chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Znaczne zwiększenie ruchu drogowego również jest zauważalne, zwłaszcza że wiele z tych chwil spędzamy w miejscu innym niż miejsce zamieszkania. Zwiedzanie innych miejscowości często wiąże się z podróżą samochodem. Po zimie zdecydowana większość marzy o spokojnym wypoczynku, nierzadko decydując się na wyjazdy autem w odległe tereny. Mimo że w ostatnich latach zima w naszym kraju nie jest już tak sroga, jak niegdyś, to nadal zdarzają się przymrozki czy opady śniegu. Niskie temperatury, zalegający lód lub sól na drogach, to tylko niektóre zagrożenia, na które narażony jest nasz samochód. Wiele szkodliwych czynników w okresie zimowym, które mają wpływ na nasze auto, skłania nas do kompleksowego przeglądu i przygotowania samochodu na wiosnę. To bardzo dobra i zalecana praktyka, która powinna wejść w nasz tryb tak dobrze znanych porządków wiosennych. Jak przygotować nasze samochody na ten piękny okres w roku? Oto kilka praktycznych porad i elementów, na które warto zwrócić w szczególności uwagę.

Jak przygotować samochód na wiosenne trasy?

Myjnia

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać podczas przygotowania samochodu na wiosnę, to z pewnością udanie się na myjnię. Kompleksowe mycie samochodu pomoże usunąć różne nagromadzone zanieczyszczenia. Szczególną uwagę należy poświęcić na podwozie, na którym mogą osadzać się wszelkie pozostałości soli sypanej na nawierzchnię jezdni podczas zimowego okresu. Nierzadko znajduje się tam też zalegający piach lub inne szkodliwe zanieczyszczenia, które mogą powodować korozję elementów. Dokładne wyczyszczenie podwozia jest wymagane, jeśli chcemy przeprowadzić naprawdę porządne i kompleksowe mycie. Nie można zapomnieć również o przeczyszczeniu reflektorów czy dokładnym oczyszczeniu wnętrza samochodu. Warto dobrze wyczyścić nadkola, gdzie sól najczęściej się osadza. Wiosna to idealny czas na porządki, do których warto dopisać również kompleksowe mycie naszego auta.

 

Wycieraczki

Mówi się, że szacunkowo wycieraczki powinno się wymieniać dwa razy do roku. Wycieraczki posiadają bardzo delikatne pióra, które mogą zostać uszkodzone, zwłaszcza kiedy na szybach zalega lód w trakcie zimowego okresu. Nieodpowiednie czyszczenie szyby w trakcie zimy może negatywnie wpływać na żywotność wycieraczek, które i tak są bardzo delikatne. Należy regularnie monitorować ich stan i wymienić je, kiedy będą tego wymagały. Warto stosować się do zalecenia o wymianie wycieraczek, choćby to miało mieć miejsce tylko raz do roku. Wiosna jest świetnym momentem do wymiany wycieraczek, bo w czasie zimy są one narażone na jeszcze gorsze warunki niż podczas ulewnych deszczów. Dobra widoczność jest niezwykle istotna podczas prowadzenia samochodu, dlatego warto zadbać o nią również podczas deszczowej pogody wiosną.

 

Światła

Przygotowując samochód na wiosnę, warto również przyjrzeć się oświetleniu. Zapewnienie dobrej widoczności na drodze to również bezpieczeństwo, dlatego warto sprawdzić, czy nasze światła działają prawidłowo. Reflektory powinno się przeczyścić podczas kompleksowego mycia, ale warto również sprawdzić, czy któraś z żarówek się nie przepaliła. Żarówkę można wymienić samemu, stosując się do instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli nie masz pewności co do stanu lub ustawienia reflektorów, zawsze możesz skorzystać z pomocy warsztatu samochodowego. Mechanik powinien dokładnie przebadać stan oświetlenia oraz odpowiednio je uregulować.

 

Opony

Wymiana opon z zimowych na letnie to oczywistość w przypadku, kiedy za oknem nastają coraz cieplejsze dni. Nie zaleca się jazdy na oponach zimowych w okresie letnim z wielu powodów. Zimowe opony znacznie gorzej radzą sobie, kiedy pogoda jest ciepła. Ponadto opony zimowe zużywają się szybciej. Używanie ich w warunkach nieprzystosowanych do ich założenia wpływa na ich wydajność i żywotność. Opony letnie znacznie lepiej radzą sobie w ciepłych temperaturach, mają krótszą drogę hamowania i inaczej zachowują się na zakrętach. Wymiana opon jest kolejnym krokiem podejmowanym w przeglądzie i przygotowaniu samochodu na wiosenne trasy. Przechowywanie opon jest bardzo istotne, aby nadawały się na kolejny sezon. Można skorzystać z przygotowanych do tego przechowalni opon. W takim miejscu muszą zachowane być odpowiednie warunki, aby opony nie zostały uszkodzone i mogły być zdatne do użytku w kolejnych sezonach. 

 

Płyny

Płyny eksploatacyjne powinny być uzupełniane i stale monitorowane. Kontrola stanu oleju powinna być regularna, ponieważ zaprzestanie uzupełniania potrzebnych płynów, może skutkować złym działaniem samochodu, a nawet prowadzić do ciężkich usterek. Sprawdzenie stanu oleju jest niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale w głównej mierze z powodu żywotności elementów samochodowych, które mogą nieumyślnie zostać uszkodzone przez zapominanie o uzupełnianiu olejów. Przygotowanie samochodu na wiosnę nie może odbyć się bez sprawdzenia płynów.

 

Układ hamulcowy

Niezwykle istotnym elementem zalecanym podczas przygotowań samochodu do wiosennych tras, jest sprawdzenie układu hamulcowego. Można w tym celu wybrać się do zaufanego warsztatu samochodowego. Mechanik powinien dokładnie sprawdzić działanie układu hamulcowego. Może również przebadać stan zawieszenia oraz stan amortyzatorów. Niesprawne hamulce mogą stanowić duże zagrożenie na drodze, dlatego warto je przebadać przed wybraniem się na wiosenne przejażdżki. Zarówno układ hamulcowy, jak i zawieszenie było niezwykle narażone na szkodliwe czynniki występujące w okresie zimowym. Hamulce znacznie bardziej zużywają się zimą, dlatego warto zweryfikować ich stan. Sprawne hamulce mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze, nie można tego bagatelizować.

 

Klimatyzacja

Sprawna klimatyzacja jest niezwykle ważnym udogodnieniem, kiedy za oknem temperatury są coraz wyższe. Komfortowa podróż w upalne dni z włączoną klimatyzacją jest możliwa, ale trzeba pamiętać o regularnej konserwacji tego elementu. W trakcie zimy filtr kabinowy był narażony na duże działanie wilgoci, co mogło spowodować powstanie grzybów lub pleśni. Charakterystyczny nieprzyjemny zapach podczas chłodzenia pojazdu może oznaczać, że nasza klimatyzacja potrzebuje odgrzybiania. O klimatyzację warto zadbać wiosną, nim nadejdą gorące dni. Upał bowiem nie tylko sprawia, że podróż samochodem staje się uciążliwa, ale powoduje również powstawanie ogromnych kolejek do zakładów zajmujących się konserwacją klimatyzacji. Warto więc taką wizytę umówić znacznie wcześniej, aby uniknąć długich terminów i czasu oczekiwania.

 

Przegląd samochodu

Przed wiosennymi trasami warto sprawdzić ważność przeglądu samochodowego, aby uniknąć przykrości, kiedy okaże się, że jego termin zbliża się ku końcowi. Piękna pogoda zachęca do wzmożonych podróży samochodem, dlatego dobrze przygotowane auto powinno być priorytetem. Przegląd samochodu powinien odbywać się w dobrze wyposażonym warsztacie, a obsługa powinna wykazywać się specjalistyczną wiedzą. Sprawny samochód to również większe bezpieczeństwo na drodze, dlatego warto kompleksowo sprawdzić nasze auto po zimie i przygotować je na wiosenne trasy.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.