ENUA

  Wszystkie artykuły

Jak jazda samochodem wpływa na środowisko?

  01 Lipca 2022

Samochody zmieniły i ułatwiły życie dużej części społeczeństwa. W dzisiejszych czasach są one o wiele popularniejsze niż były kiedyś i naturalnie, jest ich więcej. Mimo wszystko, korzystanie z nich, ma swoje plusy i minusy. Jednym z minusów jest negatywny wpływ na środowisko, o którym więcej poniżej.

Jak jazda samochodem wpływa na środowisko?

Negatywny wpływ samochodów na środowisko

Wszystkie maszyny silnikowe źle wpływają na środowisko naturalne, ale transport samochodowy wywołuje największe szkody. Auta emitują aż 30% zanieczyszczeń. W miastach ten udział może być jeszcze większy, ze względu na ogromny natłok samochodów. Owe zanieczyszczenia, oprócz negatywnego wpływu na środowiska, mogą również powodować pogorszenie stanu zdrowia ludzi szczególnie tych, mieszkających w mieście. Ekolodzy twierdzą, że istnieje 1-15 milionów różnych rodzajów zanieczyszczeń emitowanych przez samochody.

Trujące gazy

W czasie jazdy, z silników wydobywają się m.in. tlenki węgla, azotu i węglowodory. Tlenki azotu, pojawiające się w nadmiarze, mogą być szkodliwe. Dodatkowo, gdy znajdą się w glebie, ulegają przemianie do związków o nazwie nitrozaminy. One natomiast są bardzo rakotwórcze, a pobrane z gleby przez warzywa, mogą znaleźć się w ludzkim pożywieniu. Tlenki azotu biorą także udział w tworzeniu kwaśnych deszczów, które mają niszczące działanie. Pod wpływem przemian chemicznych związków azotu z węglowodorem powstaje smog, który jest wielkim problemem dużych miast. Węglowodory pojawiają się przede wszystkim podczas przetwarzania ropy naftowej i węgla. Do ogromnej tragedii prowadzi rozlanie ropy naftowej na morzu, co zdarza się podczas katastrofy tankowców. Dochodzi wtedy do śmierci setek tysięcy ptaków, fok oraz wydr morskich. Tlenek węgla, czyli czad, jest śmiertelną trucizną. Łączy się z hemoglobiną i blokuje przenoszenie tlenu.

Zanieczyszczenia powstające na różnych etapach produkcji samochodów

Oprócz podstawowych zanieczyszczeń wydobywających się z rur spalinowych negatywny wpływ na środowisko mają także niektóre etapy produkcji. Wzrost liczby aut, powoduje zwiększenie:

  • wydobycia rud metali,
  • produkcji elementów gumowych z tworzyw sztucznych,
  • wydobycia ropy naftowej,
  • ilości złomu, którego nie można przetworzyć i nie ma gdzie go składować.

Sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom

W dzisiejszych czasach podejmuje się coraz więcej działań w celu redukcji szkodliwych spalin. Wprowadzane są m.in. limity emisji spalin, zawarte w unijnym prawie “Euro 6”. Dodatkowo większość aut wyposażonych jest w katalizatory lub filtry cząstek stałych, czyli filtry oczyszczające gazy spalinowe. Dostępna jest także benzyna bezołowiowa, ale nie każdy pojazd jest przystosowany do spalania tego typu paliwa. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę i mieć świadomość powstających zanieczyszczeń. Pod żadnym pozorem nie należy usuwać filtru cząstek stałych, czy katalizatora, które choć trochę redukują spaliny. Samochody osobowe to wielka wygoda. W dzisiejszych czasach są bardzo szeroko dostępne i jest ich coraz więcej. Mają one negatywny wpływ na środowisko, ale stosując się do kilku prostych zasad, możemy ograniczyć ich szkodliwe działanie.

Jak jazda samochodem wpływa na środowisko?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.