ENUA

  Wszystkie artykuły

Kiedy wymienić akumulator?

  21 Marca 2022

Kiedy wymienić akumulator?

Jak często należy wymieniać akumulator?

Akumulator, jak każde inne urządzenie uwalniające energię elektryczną posiada baterię, która z czasem traci swoje właściwości. Bez odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora, pojazd nie jest w stanie ruszyć, dlatego zawsze powinniśmy być przygotowani na jego wymianę. Akumulator w samochodzie jest absolutnie niezbędny. Poza zwykłymi awariami zdarzają się również przypadki, gdy ulegają zużyciu. Dlatego, aby wszystko działało niezawodnie, trzeba o niego dbać, a co jakiś czas po prostu go wymienić. Zdecydowanie lepiej jest go zastąpić nowym zawczasu. Bateria samochodowa może zakończyć swój żywot na różne sposoby. Najczęściej jest to jednak długotrwała eksploatacja, którą w dość łatwy sposób można wykryć. Prawidłowo eksploatowany po jakimś czasie traci swoje oryginalne właściwości do tego stopnia, że uniemożliwia jego dalsze użytkowanie oraz jakiekolwiek próby reanimacji. Bardzo często kierowcy zauważają, że akumulator coraz częściej sprawia im liczne problemy. Wydaje się słabszy, wrażliwy na niskie temperatury i wymagający coraz to lepszych warunków do prawidłowego zasilenia auta. Wszystkie te zjawiska występują najczęściej po okresie nazywanym najczęściej jako „czas żywotności akumulatora”. Jest to uzależnione od:

  • typu akumulatora,
  • marki,
  • przeznaczenia,
  • sposobu użytkowania.

W zależności, od każdego z tych czynników, domyślna żywotność baterii może wynosić od 5 do 12 lat. Po upływie tego czasu wymiana na nowy będzie nieunikniona. Warto odnaleźć i sprawdzić datę produkcji akumulatora, aby przewidzieć, kiedy możemy spodziewać się narastających problemów z baterią.

Sytuacje, gdy konieczna jest wymiana akumulatora

Proces wymiany akumulatora jest normalny i nieunikniony. Można go spowolnić, ale można również doprowadzić do sytuacji, w której wymiana tej części będzie konieczna, nawet w przypadku, w którym ogniwo użytkowane jest tylko rok. Oprócz upływu lat, zmiana będzie niezbędna w przypadku takich zdarzeń jak:

  • Uszkodzenie mechaniczne — najczęściej występuje wskutek wypadku samochodowego. Wywołane czynnikami zewnętrznymi oznacza koniec życia baterii.
  • Wielokrotne rozładowania — głębokie rozładowania pozostawiają po sobie wiele strat. Po kilkunastu rozładowaniach akumulatory tracą na swojej żywotności. Statystycznie po około 20 wyładowaniach bateria traci 60% swojej mocy.
  • Przebiegunowowanie akumulatora — na ogół niszczy baterię do tego stopnia, że jej naprawa bądź podładowanie traci sens, a jedynym rozwiązaniem jest wymiana.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.