PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Kiedy zmienić opony na zimowe?

  15 Listopada 2021

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wielu kierowców co roku zastanawia się, kiedy jest odpowiednia pora na wymianę opon. Warto podkreślić, że istnieje kilka niuansów związanych z procedurą wymiany. Najczęściej padają pytania, jakie opony będą odpowiednie, czym powinny się charakteryzować, czy skorzystać z modelu wyposażonego w kolce, czy nie oraz w jakich warunkach dokonać wymiany. Jeśli również Państwo zadają sobie te pytania, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, w którym dokładnie na nie odpowiemy. Kiedy więc zmienić opony i na czym się skupić? Na pierwszy śnieg i lód? To będzie trudne, ponieważ klimat w naszym kraju jest zmienny i niejednorodny. Lepiej przyjrzeć się termometrowi – jeśli pokazuje temperaturę 7°C-5°C, oznacza to konieczność zmiany opon.

Dlaczego warto zmienić opony?

Czynnikiem, który powinien przekonać każdego do wymiany opon jest bezpieczniejsza jazda. Korzystając z opon letnich w sezonie zimowym narażają się Państwo na mniejszą przyczepność pojazdu do jezdni, co w efekcie może skutkować poślizgiem, który często prowadzi do wypadku i poważnych konsekwencji.

Jak to wygląda od strony prawnej?

W Polsce prawo nie reguluje tej kwestii, dlatego zmiana letnich opon na zimowe jest zalecana np. przy tzw. zimowych warunkach pogodowych, ale nie jest obowiązkowa. Mówi się, że za nieterminową wymianę opon będzie groziła kara na wiele lat. Pojawiły się nawet ustawy, ale żaden z nich nie został jeszcze uchwalony. W związku z tym obecnie nie ma mandatu za opony zimowe latem. Ważne! W przypadku wyjazdu za granicę, warto sprawdzić regulacje prawne w danym kraju. https://twojmechanik.com/2021/08/23/jak-bezpiecznie-przewozic-zwierzeta-w-samochodzie/

Zdrowy rozsądek

Brak regulacji prawnych w Polsce i innych krajach dotyczących wymiany opon letnich na zimowe nie oznacza, że ​​opon nie trzeba wymieniać. Opony letnie ze względu na swoją konstrukcję nie przyczyniają się do bezpieczeństwa podróży w ujemnych temperaturach. Opony zimowe zbudowane są ze specjalnej mieszanki gumowej, która nie twardnieje na mrozie i zapewnia lepszą przyczepność w trudnych warunkach. Należy pamiętać, że terminowa wymiana opony to przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO. Koszt wymiany opon waha się od 50 do 200 złotych i jest uzależniony od materiału do felg, wielkości opon, itd. To niewielka cena za poczucie bezpieczeństwa na drodze. Polski Związek Motorowy zaleca zmianę opon na przełomie marca i kwietnia, kiedy, ich zdaniem, temperatura będzie dokładnie odpowiadać wymaganym parametrom. Jednocześnie należy również wziąć pod uwagę specyfikę regionalną. Na przykład, na terenach górskich moment zmiany opon można przełożyć na późniejszy czas.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.