PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Nieprzyjemny zapach w samochodzie ― przyczyny i rozwiązania

  02 Listopada 2021

Samochód jest miejscem, w którym spędza się wiele czasu. Komfort jazdy jest najważniejszy zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów. Dużo osób nie zwraca uwagi na utrzymywanie czystości w samochodzie czy regularne czyszczenie klimatyzacji. Wiele zaniedbań wewnątrz pojazdu może być przyczyną brzydkiego i nieznośnego zapachu.

Nieprzyjemny zapach w samochodzie ― przyczyny i rozwiązania

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji

Jest wiele przyczyn, które mogą spowodować dokuczliwe zapachy w samochodzie. Jednym z częstych przypadków jest zaniedbanie klimatyzacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często należy serwisować ten układ. W tej części samochodu mogą znajdować się grzyby i bakterie, które niezwykle szybko rozwijają się w panujących tam warunkach. Zaniedbanie czyszczenia, dezynfekcji i odgrzybiania klimatyzacji może prowadzić do poważnych skutków ― nie tylko nieznośnego zapachu, ale również rozwoju chorób u kierowcy.

Zepsute jedzenie pod fotelami

Kolejnym powodem nieprzyjemnego zapachu w pojeździe jest jego niewłaściwe użytkowanie. Wiele osób nie zwraca uwagi na resztki jedzenia, które zostają pod siedzeniami, a często jest to podłożem problemu. Przewożenie produktów spożywczych w niezabezpieczonych opakowaniach sprawia, że wylewają bądź wysypują się i pozostawiają po sobie odpychający ślad. Palenie papierosów w aucie również nie jest korzystne dla zachowania dobrej jakości zapachu.

Inne przyczyny brzydkiego zapachu

Bardzo często problemem okazują się być również zwierzęta. Szczególnie w okresie zimowym poszukują one schronienia przed zimnem, a ciepły silnik okazuje się być dla nich idealnym miejscem. Trzeba na nie uważać, często kontrolować stan samochodu pod maską, ponieważ mogą się tam zagnieździć lub utknąć. Nierzadko komplikacją jest również zapach przypominający gaz lub spaliny. Powodem może być nieszczelność instalacji gazowej lub układu wydechowego w samochodzie. https://twojmechanik.com/2021/08/23/jak-bezpiecznie-przewozic-zwierzeta-w-samochodzie/

Jak sobie radzić z tym problemem?

Regularna kontrola stanu klimatyzacji to podstawa ― dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu grzybów i bakterii. Należy dezynfekować i odgrzybiać urządzenie, wymieniać filtr kabinowy, usunąć zanieczyszczenia z podszybia oraz wyczyścić parownik. Takim zadaniem zajmują się mechanicy, dzięki ich pracy klimatyzacja zostanie profesjonalnie wyczyszczona i pozbawiona drobnoustrojów. W celu zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnych zapachów warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Dobrze jest pamiętać o systematycznym sprzątaniu resztek jedzenia — jeśli coś wyleje się na tapicerkę, warto od razu to umyć. Dodatkowym krokiem jest zaprzestanie palenia papierosów w samochodzie, ponieważ ten nawyk jest szczególnie niekorzystny dla utrzymania w nim czystości i miłego zapachu. Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu samochodu ― przeglądy u mechanika mają znaczenie w dłuższej perspektywie. Aby zapobiegać nieprzyjemnym zapachom w samochodzie, można używać gotowych odświeżaczy powietrza, jednak one nie wyeliminują całkowicie problemu, jeżeli jest on głębszy. Szczególne znaczenie mają wizyty u mechanika na przeglądy samochodu i czyszczenie klimatyzacji. Komplementarnie należy utrzymywać samemu czystość, zmienić nawyki i starać się dbać o wnętrze samochodu. Jest to miejsce, w którym spędza się dużo czasu, dlatego warto zapewniać sobie komfort i wygodę.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.