PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak przygotować samochód przed nadejściem jesieni?

  04 Października 2021

Jak przygotować samochód przed nadejściem jesieni?

Ostatnie ciepłe dni lata się kończą, a w nasze karoserie stuka już jesień. Warunki pogodowe w tej porze roku zmienią się diametralnie. Deszcz będzie pojawiał się coraz częściej, temperatury będą niższe, każdy dzień będzie krótszy od poprzedniego. Ważne, aby odpowiednio przygotować się na te wszystkie okoliczności. Kluczowym zadaniem w tym czasie, jest wdrożenie odpowiednich nawyków, aby nasz samochód był gotowy na te zmiany.

Od czego zacząć jesienne przygotowania?

Przygotowanie do zmiany pory roku warto zacząć od dokładnego przeglądu samochodu u mechanika. Przed nadejściem jesieni warto skontrolować całą elektrykę w samochodzie oraz zbadać stan hamulców. Deszcz i pierwsze przymrozki są sprawdzianem dla tej niezwykle ważnej części samochodu, dlatego nie warto tego lekceważyć. Kolejnym elementem, który jest niezwykle ważny w naszym samochodzie, jest podwozie. Jego rola jest nieoceniona, dlatego należy pamiętać o sprawdzeniu powłoki antykorozyjnej. Jeżeli takiej nie mamy w pojeździe ― opłaca się w nią zainwestować. To bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwoli nam zachować samochód od wilgoci oraz w dłuższej perspektywie będzie korzystne finansowo, ponieważ zaoszczędzimy na naprawach.

Przygotuj się na ulewne deszcze!

W czasie trwania jesieni na pewno będzie trzeba zmierzyć się z deszczową pogodą i niskimi temperaturami. Dlatego ważne jest, aby nasze wycieraczki samochodowe były odpowiednio przygotowane na te okoliczności. Jeżeli w naszym samochodzie wycieraczki piszczą i zacinają się podczas deszczu ― warto wymienić je na nowe. Dodatkowo przy okazji podmiany tego komponentu, warto pamiętać o płynie do spryskiwaczy. Jego ilość powinna być odpowiednia, gdyż oszronione i zamarznięte szyby będą zdarzać się coraz częściej. Z tego powodu dobrze jest już korzystać z zimowej wersji płynu, który będzie niezbędny w jesiennym okresie. Jak przygotować samochód przed nadejściem jesieni (1)

Głębokość bieżnika — ważny element

Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o to, by sprawdzić głębokość bieżnika. Mimo że korzystamy ciągle z opon letnich, warto zbadać tę kwestię, ponieważ odpowiada ona za odprowadzanie wody. W jesieni samochód jest szczególnie narażony na dużą ilość deszczówki, dlatego ta kwestia powinna być priorytetowa. Powodem, dla którego jest to sprawa niecierpiąca zwłoki, jest akwaplanacja. Jest to zjawisko, które polega na tworzeniu się warstwy wody między oponą a jezdnią. Wtedy dochodzi do utraty przyczepności samochodu i łatwiej stracić panowanie nad nim i wpaść w poślizg.

Pamiętaj o widoczności

Prawidłowe ustawienie reflektorów nie powinno być pominięte. Często jednak zdarza się, że jeździmy z nieprawidłowo ustawionymi światłami. Należy pamiętać, że powinny one oświetlać jak największą powierzchnię jezdni. Ponadto warto zadbać o światła wewnątrz ― wymienić przepalone żarówki, wyczyścić zaparowane klosze. Są to pewne detale, ale mogą one polepszyć jakość jazdy oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo dobrze jest pamiętać o prawidłowym ustawieniu świateł przeciwmgielnych ― w okresie jesiennym będą się one coraz częściej przydawać.

Jak zadbać o samochód wewnątrz?

Wnętrze samochodu jest równie ważne co zewnętrzne jego części. Warto z pewnością zadbać o czystość w samochodzie ― dzięki temu łatwiej zapobiec zbieraniu się wilgoci. Należy dokładnie wysprzątać kokpit samochodu, odkurzyć siedzenia i podłogę oraz powycierać kurze. Jest to ważne, ponieważ jeżeli zlekceważymy tę kwestię, możemy mieć wiele problemów związanych z nieprzyjemnym zapachem, a nawet pleśnią. Pogoda z pewnością się zmieni, deszcz będzie sprawiał, że na naszych butach będą osadzały się brud, błoto, liście i wiele innych nieczystości. Z tego powodu należy zadbać o wymianę dywaników samochodowych, z welurowych na gumowe. Dzięki temu zabiegowi będzie łatwiej usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które powstaną w wyniku niekorzystnej pogody. Warunki drogowe panujące w czasie jesieni nie są korzystne dla kierowców. Częste opady deszczu sprawiają, że jazda samochodem jest nieprzyjemna. Niskie temperatury, które będą coraz częściej się pojawiać, są dla nas niekomfortowe. Właściwe przygotowanie samochodu na takie okoliczności zapewni duży komfort jazdy zarówno dla kierowcy, jak i dla jego pasażerów, dlatego warto zadbać o wszystkie wyżej wymienione kwestie.

Jak przygotować samochód przed nadejściem jesieni?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.