PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Standardowa czy automatyczna skrzynia biegów?

  21 Września 2021

Standardowa czy automatyczna skrzynia biegów?

Popularność automatycznych skrzyń biegów systematycznie rośnie, jednak w Polsce nadal większość osób preferuje te manualne. Wielu kierowców decyduje się na nie przede wszystkim ze względu na przyzwyczajenie. Jaki rodzaj skrzyni biegów jest jednak lepszy? W niniejszym artykule postaramy się scharakteryzować obydwa rodzaje.

Zalety i wady manualnej skrzyni biegów

Do najważniejszych zalet manualnej skrzyni biegów należy przede wszystkim to, iż dzięki niej jazda staje się o wiele bardziej dynamiczna. Co więcej, mamy większą kontrolę nad pracą silnika, a tym samym nad pojazdem. W porównaniu do skrzyni automatycznej, jest o wiele bardziej wytrzymała. Dodatkowo, doskonale sprawdza się podczas jazdy w terenie pagórkowatym. W kwestii finansowej, manualna skrzynia biegów jest tańsza i bardzo prosta w naprawie. Natomiast, do jej wad możemy zaliczyć to, iż jazda wydaje się mniej płynna, a zmiana biegów przebiega wolniej w porównaniu do automatycznego odpowiednika. Należy również podkreślić, iż nieprawidłowo zmienianie biegów może spowodować zniszczenie skrzyni.

Zalety i wady automatycznej skrzyni biegów

Zdecydowaną zaletą automatycznej skrzyni biegów jest to, iż gwarantuje płynną jazdę, co jest ogromnym ułatwieniem dla początkujących kierowców, jak również osób, które nie czują się pewnie na drodze. Dodatkowo, pozwala skupić się na tym co dzieje się na drodze, bez konieczności myślenia o zmianie biegów. Warto zaznaczyć, iż nieprawidłowe użytkowanie, nie powoduje uszkodzeń. Jeśli chodzi o wady, to automatyczna skrzynia biegów objawia się gorszą pracą podczas przyspieszania. Dodatkowo, samochody w nią wyposażone są o wiele droższe oraz mogą wykazywać większe spalanie. Ponadto, naprawa tego rodzaju skrzyni biegów jest niezwykle kosztowna. https://twojmechanik.com/2021/08/16/zasady-przewozenia-dzieci-w-foteliku/

Wybór skrzyni biegów

Manualna skrzynia biegów to dobre rozwiązanie dla doświadczonych kierowców, którzy są już do niej przyzwyczajeni i chcą sprawować pełną kontrolę nad pojazdem. Jest to również doskonały wybór dla osób, którym zależy na zaoszczędzeniu na zakupie auta oraz ewentualnej naprawie skrzyni biegów. Natomiast, automatyczna skrzynia biegów to dobry wybór dla początkujących kierowców, którzy nie czują się jeszcze pewnie na drodze. Sprawdzi się również, gdy kierowca przemieszcza się głównie w obrębie miasta i często zdarza mu się stać w korkach — automat zapewnia większą płynność jazdy. Jest to dobra decyzja także, jeżeli zależy nam na posiadaniu pełnej kontroli nad tym, co dzieje się na drodze.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.