Zasady przewożenia dzieci w foteliku

Zasady przewożenia dzieci w foteliku

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku jest najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed rodzicem. Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga przede wszystkim odpowiedniego zabezpieczenia. Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jakim foteliku oraz w jaki sposób przewozić dziecko, aby było to zgodne z obowiązującym prawem. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze zasady.

Urządzenie musi spełniać normy bezpieczeństwa

Zgodnie z obowiązującą ustawą o Ruchu Drogowym z 2017 roku, dziecko to osoba, która nie osiągnęła 18 roku życia lub jej wzrost wynosi mniej niż 150 centymetrów. Najważniejszy przepis mówi o tym, że dziecko musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Wymienione przedmioty bezpieczeństwa muszą być zgodne z obowiązującymi normami technicznymi. Szerzej są one określone w regulacjach: R129 oraz R44-04.

Dany fotelik powinien zawierać specjalną etykietę z opisem jaką normę spełnia. Jeżeli dziecko przewożone jest w foteliku, który nie posiada na etykiecie opisu jednej z wymienionych wyżej regulacji, jest to niezgodne z prawem. Co więcej, urządzenie przytrzymujące musi być zamontowane w taki sposób, jak przewidział to producent. Ta kwestia również musi być zaznaczona na powierzchni fotelika. Musimy również pamiętać, aby dany fotelik był dostosowany do masy oraz wzrostu dziecka. Obecnie wyróżnia się trzy kategorie: 0-13, 9-25, 15-36 kg. Przed zakupem należy upewnić się, czy dane urządzenie dobrze przylega do siedziska kanapy.

Czym jest EGR?

O tym trzeba pamiętać!

Fotelik, który posiada na sobie ewidentne ślady użytkowania, może nie dawać naszemu dziecku stuprocentowej ochrony. Dlatego najlepiej kupować urządzenia nowe, pochodzące od sprawdzonych producentów. Niemowląt nigdy nie przewozi się zgodnie z kierunkiem jazdy.

Podczas zderzenia, cała siła skoncentrowana jest na szyi dziecka, w związku z czym może dojść do uszkodzenia lub nawet przerwania rdzenia kręgowego. Jednak coraz częściej mówi się o tym, że przewożenie tyłem do kierunku jazdy, powinno dotyczyć także starszych dzieci. Wielu ekspertów powtarza, że jest to najbezpieczniejsza forma przewożenia małych pasażerów.

Dodatkowo ostatnie „crash testy” udowodniły, że najlepszym miejscem do zamontowania fotelika jest środek kanapy samochodu. Stosując się do powyższych zaleceń, możesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie bezpieczne podczas jazdy samochodem.