Diesel czy benzyna- którą opcję wybrać?

diesel czy benzyna co wybrac

Planując zakup nowego samochodu, większość osób zastanawia się nad różnymi kwestiami. Jedną z najważniejszych jest zdecydowanie wybór silnika. Znajomi mogą nam polecić coś na podstawie własnych doświadczeń lub usłyszanych opinii, jednak silnik powinien przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom. Warto jest poznać oba rozwiązania, przeanalizować zarówno ich zalety, jak i również wady oraz wziąć pod uwagę swoje potrzeby.

Diesel — odpowiedni na długie trasy

Obecnie, biorąc pod uwagę nowsze modele samochodów, dostrzec można stopniowe odejście od silników diesla. Natomiast kupując na rynku pojazdów używanych, nadal jest on pożądany przez klientów. Jego cena jest wyższa, ale koszt samego oleju napędowego jest zazwyczaj niższy od benzyny.

Ponadto jego spawalność cieplna jest wyższa, co prowadzi do wytworzenia większej ilości energii kinetycznej, która odpowiada za napędzanie pojazdu. Z kolei im niższa spawalność, tym więcej energii cieplnej, a co za tym idzie — większe straty.
Silniki tego rodzaju mają większy zasięg w trasie. Pojazd lepiej sprawdzi się dla osób, które często wyjeżdżają w dalekie trasy. Koszty serwisowania są zwykle wyższe, ze względu na skomplikowaną budowę silnika. Podejmując decyzję o wyborze diesla, w przypadku samochodu używanego, sprawdzić należy, co było wcześniej naprawiane i czy odpowiednio dbano o serwisowanie.

Nadwozie furgonowe, skrzyniowe, wymienne – jakie są różnice?

Warto również wziąć pod uwagę fakt, iż ich sprzedaż z roku na rok spada, związane jest to z ograniczeniami w emisji spalin wprowadzanych przez kolejne państwa Unii Europejskiej. Produkcja również się zmniejsza, spowodowane jest to brakiem opłacalności, ze względu na coraz droższe technologie oczyszczania spalin.

Benzyna — mniejsza emisja spalin

Silniki z napędem na benzynę są lepszym rozwiązaniem. Ich główną zaletą są przede wszystkim niższe ceny serwisowania, ze względu na prostą budowę. Samochody są same w sobie często lżejsze, co ułatwia ich prowadzenie. Podczas sezonu zimowego, w przeciwieństwie do silników diesla, nie ma zwykle kłopotów z odpaleniem pojazdu i wnętrze ogrzeje się szybciej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie planują wybierać się w odległe podróże i skupią się na jeżdżeniu głównie w granicach miasta. Samochód z silnikiem benzynowym będzie tańszy podczas zakupu, ale więcej będzie kosztowało regularne napełnianie zbiornika paliwem. Sama emisja szkodliwych spalin jest mniejsza, niż w przypadku Diesla.