PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Czym jest rozrząd?

  22 Czerwca 2021

Czym jest rozrząd?

Czym jest rozrząd w Twoim samochodzie?

W każdym silniku tłokowym układ rozrządu pełni ważną funkcję. To znaczy, że rozrząd znajduje się w każdym pojeździe, który posiada silnik tłokowy. Trwałość układu zmieniała się i udoskonalała, dzięki czemu osiągnęła najwyższy poziom efektywności i odpowiednią głośność silnika. Każde zaniedbanie skutkuje kosztowną naprawą.

Rodzaje układu rozrządu

Aktualnie rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje rozrządu samochodu w cztero-suwowych jednostkach napędowych. Pierwszym z nich jest OHV (ang. Over Head Valve). Jest on powszechnie stosowany w silnikach tłokowych. Wałek rozrządu, który znajduje się w bloku silnika steruje zaworami głowicy przy pomocy popychaczy. Ten rodzaj jest aktualnie zastępowany przez rozrząd OHC. Można go zauważyć jedynie w samochodach produkowanych w Ameryce Północnej, a konkretniej w silnikach tych pojazdów. Układ OHV jest mocno rozbudowany, przez co praca silnika jest głośna. Przy tym jego system wymaga ciągłej regulacji zaworów, które luzują się częściej niż w innych rodzajach rozrządów. Jeśli jesteś posiadaczem auta z rozrządem typu OHV, przy następnej usterce zdecyduj się na jego wymianę. OHV jest przestarzałą wersją, którą zastępują lepsze generacje. https://twojmechanik.com/2020/07/20/wakacyjny-niezbednik-kazdego-kierowcy/ Drugim rodzajem rozrządu, wspomnianym już wyżej jest OHC (ang. Over Head Camshaft). Występuje w silnikach górnozaworowych. W tym przypadku wałek rozrządu znajduje się nad głowicą. Napędzany jest za pomocą koła zębatego, paska lub łańcucha rozrządu. Jeśli dojdzie do przecięcia paska, należy wymienić rozrząd. Warto jednak nie dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ w momencie, gdy pasek się zerwie, zawory zderzają się z tłokami. To może skutkować zniszczeniem całego silnika. Ostatnim z trzech podstawowych rodzajów rozrządu samochodu jest DOHC (ang. Double Over Head Camshaft). Jest to układ stosowany dla rozwiązania typu OHC. To oznacza, że posiada podwójny wałek rozrządu w głowicy w silniku górnozaworowym.

Wymiana układu rozrządu

Najlepszym sposobem na uniknięcie uszkodzeń w układzie rozrządu jest regularna wymiana całego układu oraz częste przeglądy jego stanu. Dokładny czas wymiany jest podany przez producentów danego modelu silnika. Określany jest za pomocą przejechanych kilometrów lub liczby lat. Jeśli jeden z elementów rozrządu ulegnie zniszczeniu, dobrze jest wymienić wszystkie jego części dla bezpieczeństwa. Zdarza się, że mechanicy radzą skracać czas wymiany paska rozrządu, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dotyczy to konkretnych modeli rozrządu. W przypadku, kiedy zauważymy wyciek oleju, a niewielka ilość dostanie się do paska rozrządu, należy go wymienić, ponieważ jego struktura pęknie. Tak samo jest z innymi substancjami typu paliwo, płyn chłodniczy czy środki chemiczne.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.